23 listopada minęła 90. rocznica śmierci Stanisława Przybyszewskiego, poety i dramaturga okresu Młodej Polski, przedstawiciela cyganerii berlińskiej i krakowskiej. Już za życia stał się legendą.
Pisarz urodził się 7 maja 1868 r. w Łojewie koło Inowrocławia. Pod koniec życia wiązał ledwo koniec z końcem, głównie z powodu spadku popularności jego książek. Dorabiał odczytami o literaturze i pracą w instytucjach państwowych. Z powodu braku pieniędzy powrócił na Kujawy. Zamieszkał w dworku Józefa Znanieckiego w Jarontach. Zmarł 23 listopada 1927 r. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w podinowrocławskiej Górze.
Właśnie w świątyni w Górze w intencji Stanisława Przybyszewskiego została odprawiona msza św. przez abp. Wojciecha Polaka. Prymas Polski w homilii przypomniał niektóre fragmenty z życia pisarza, w tym m.in. o nawróceniu na wiarę katolicką. W tej sprawie pisarz na rok przed śmiercią złożył pisemnie oświadczenie, w którym serdecznie żałował za wszystkie wykroczenia przeciwko zasadom wiary katolickiej.
Po Eucharystii prymas Polak poświęcił odrestaurowany pomnik Stanisława Przybyszewskiego. Złożono też kwiaty i zapalono znicze. Później uroczystości ku czci Meteora Młodej Polski kontynuowano w Centrum Integracji Społecznej w Łojewie. O jego życiu i twórczości mówiła Janina Sikorska, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Natomiast Inowrocławski Teatr Otwarty przy Kujawskim Centrum Kultury zaprezentował spektakl "Dagny - jej portret" w reżyserii Elżbiety Piniewskiej. Przypomnijmy: Dagny Juel-Przybyszewska była pianistką, córką lekarza z Kongsvinger (Norwegia). Polsko-norweska para skupiała wokół siebie artystów berlińskiej cyganerii. Z tego związku na świat przyszło dwoje dzieci.
Dodajmy, że w piątek, 1 grudnia, o godz. 17 w Muzeum im. Jana Kasprowicza przy ul. Solankowej 33 w Inowrocławiu otwarta zostanie wystawa pt."Gruzińskimi śladami Dagny Juel - Przybyszewskiej" oraz zaprezentowany zostanie wykład "Norweska gwiazda na polskim niebie". Wstęp wolny.