Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Aleksandrowie Kujawskim trwa XIII Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej

Jadwiga Aleksandrowicz
Wspólnym śpiewem i owacją na stojąco skończył się w czwartek wieczorem pierwszy koncert XIII Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej, który tym razem odbywa się w Aleksandrowie Kujawskim.

Popisy młodych wykonawców w czwartkowy wieczór oklaskiwało około tysiąca osób, które do ostatniej festiwalowej piosenki zgromadzili się na świetnie przygotowanym placu przed sceną. Wśród widzów był Wojciech Skiba, prezes Narodowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego oraz duchowieństwa z Ciechocinka i Aleksandrowa Kujawskiego.
Otwierając imprezę burmistrz Andrzej Cieśla i Mirosław Satora, prezes Fundacji Pro Omnibus, który prowadził koncert, trochę bawili się liczbami mówiąc, że "trzynastka zobowiązuje“ (trzynasty festiwal - dop. red.) i że może to być jednocześnie "jedynka“, czyli pierwszy festiwal zorganizowany w Aleksandrowie Kujawskim po 12 edycjach w Ciechocinku
Ze sceny padały słowa nadziei na rozwinięcie festiwalu do rangi imprezy międzynarodowej, oczywiście z lokalizacją w Aleksandrowie Kujawskim. Podobno są na ten temat prowadzone rozmowy. Jest też nadzieja, że na kolejnym festiwalu pojawi się sam Jerzy Buzek, przewodniczacy ParlamentuEuropejskiego, który przysłał list z życzeniami do uczestników i organizatorów Impresji Artystycznych przypominając, że był na tym festiwalu w 2000 roku.
- Rozmawiamy z przedstawicielami biura pana Jerzego Buzka, trwa właśnie układanie kalendarza przyszłorocznych zajęć przewodniczącego - zdradził nam Mirosław Satora.
W tegorocznych Impresjach Artystycznych bierze udział 40 młodych wokalistów, ale jury oceni w dwóch kategoriach wiekowych: do 14 lat i od 14 do 23 lat, tylko 30. Pozostali wystepuja poza konkursem. Towarzyszy im Orkiestra Symfoniczna im. Johana Straussa pod dyrekcja Marka Czekały oraz Piotr Salaber, pianista, kompozytor i aranżer.
Aleksandrowska publiczność znakomicie przyjęła młodych wykonawców i po koncertach żegnała ich wspólnym śpiewem i brawami na stojąco. Wiele osób przybyło w rodzinnym gronie. Organizatorzy przygotowali "miasteczko festiwalowe“ ze stoiskami gastronomicznymi i atrakcjami dla dzieci. Nie przeszkadzało to jednak koncertom. W kuluarach i na widowni chwalono burmistrza i fundację za inicjatywę przeniesienia festiwalu do Aleksandrowa Kujawskiego.
- Jestem bardzo zadowolona, że ten festiwal odbywa się w naszym mieście. To piękna impreza. Jeździłam na nią do Ciechocinka - powiedziała nam Wanda Py-szyńska.
-Trochę obawiałam się, jak będzie wyglądał ten festiwal na tle budynku domu kultury, ale pięknie wkomponowano scenę w zieleń pobliskiego parku - dzieliła się wrażeniami Wanda Balwina. - Bardzo mi się podoba ta impreza. Pięknie śpiewają ci młodzi ludzie.
Młodzi ludzie na widowni oceniali festiwal krótko: - Jest super.
Pierwszy festiwalowy koncert zakończyły występy laureatów z poprzednich lat. Pięknie zaśpiewały swoje piosenki: Agata Zakrzewska, Aleksandra Daukszewicz i Agnieszka Gudacz.
Nowością tegorocznej edycji jest chórek, towarzyszący niektórym wokalistom, złożony z podopiecznych fundacji.
W tym roku festiwal objęły patronatem Ewa Kierzkowska, wicemarszałek Sejmu, która przyjedzie na sobotni koncert galowy ( godz. 19.00), rejestrowany przez Telewizję Polską, oraz Jolanta Fedak, minister pracy i spraw społecznych, która ufundowała główną nagrodę, ale na festiwal się nie wybiera ze względu na inne obowiązki.
W niedziele o godz. 17.00 - koncert w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska