MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy otworzyli CIDON. To centrum informacyjno-doradcze dla niepełnosprawnych. Co tu załatwią?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Punkt mieszący się w oddziale ZUS w Bydgoszczy, przy ul. M. Konopnickiej 18 a, budynek B, jest otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.
Punkt mieszący się w oddziale ZUS w Bydgoszczy, przy ul. M. Konopnickiej 18 a, budynek B, jest otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Arkadiusz Wojtasiewicz
7 września w bydgoskim oddziale ZUS odbyło się uroczyste otwarcie zamiejscowego punktu Centrum Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością (CIDON) Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

CIDON to inaczej centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością, świadczące kompleksowe usługi informacyjne i doradcze dla osób z niepełnosprawnością oraz ich otoczenia. Centra powstały w ramach realizacji przez PFRON programu pn. „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością” i obecnie działają w Oddziałach PFRON w całej Polsce.

Większy dostęp oraz wsparcie niepełnosprawnych

- Wrzesień jest szczególny w tym zakresie, ponieważ oddział kujawsko-pomorski – jako pierwszy w Polsce uruchamia trzy zamiejscowe punkty CIDON – w Bydgoszczy, we Włocławku i w Grudziądzu. Wierzymy, że to pilotażowe przedsięwzięcie pozwoli dotrzeć nam do znacznie szerszej rzeszy osób z niepełnosprawnością i że działanie naszych punktów zwiększy dostęp do informacji oraz wsparcia, jakie proponuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – powiedziała Aleksandra Gierej, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Otwarcie zamiejscowego punktu CIDON Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w oddziale ZUS w Bydgoszczy, przy ul. Konopnickiej 18 a (budynek B), nie jest przypadkowe.

- Miejsce bardzo znamienne, ponieważ tutaj głównie realizujemy zadania z zakresu orzekania o niezdolności do pracy i z zakresu prewencji rentowej. Mamy nad nami gabinety lekarzy orzeczników ZUS i mamy wreszcie naszych klientów, naszych interesariuszy, którzy przychodzą z szeroką rozumianą problematyką zdrowia i prewencji rentowej. Dzięki temu klient ma możliwość otrzymania kompleksowej informacji na temat wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Znamienny jest również czas, w którym się spotykamy, ponieważ od 31 sierpnia w całym kraju obchodzimy dni osób z niepełnosprawnościami. Właśnie teraz, we wrześniu, mamy czas na aktywności, spotkania, na prelekcje, wykłady na propagowanie szeroko rozumianej polityki i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób z niepełnosprawnościami - powiedział Mariusz Jaroniewski, dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy.

- ZUS już od lat wielu lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami, a także ze szczególnymi potrzebami. Nieustannie podnosi jakość swoich usług i dostępność na wszystkich poziomach, cyfrowym, komunikacyjnym, informacyjnym i architektonicznym. Wdraża wiele nowych rozwiązań, które mają przede wszystkim skrócić i ułatwić dostęp do e-usług - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Pandemia przyspieszyła rozwój e-usług w ZUS i pokazała jak ważna jest możliwość korzystania z obsługi online. Klienci poprzez PUE ZUS oraz aplikację mobilną mogą składać elektronicznie wnioski przez całą dobę niezależnie od godzin otwarcia urzędu. ZUS bardzo promuje rozwiązania online, cyfryzację i nowoczesne technologie, ale nie rezygnuje z tradycyjnej obsługi klientów w urzędzie-dodaje rzeczniczka.

CIDON - godziny otwarcia

W uroczystym otwarciu zamiejscowego punktu Centrum Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością udział wzięło ponad 30 osób.

Punkt w Bydgoszczy, w ZUS przy ul. M. Konopnickiej 18 a, budynek B, otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

W uroczystości uczestniczyli też Aleksandra Gierej - dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Mariusz Jaroniewski - dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy, dyrekcja i pracownicy ZUS oraz zaproszeni goście, wśród nich m.in. Krzysztof Czechowski – koordynator ds. dostępności w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Andrzej Bugalski – p.o. Okręgowego Inspektora Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska