Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

Park Tolerancji powstał w ramach miejskiego projektu „Szkoła otwarta i tolerancyjna”, który realizowany jest w Bydgoszczy. - To park tematyczny, plenerowy - mówi Przemysław Nowakowski, miejski koordynator projektu „Szkoła otwarta i tolerancyjna”, a także inicjator Parku Tolerancji i nauczyciel w Zespole Szkół nr 32 przy ul. Kruczej w Bydgoszczy. - Na ten pomysł wpadłem rok temu, jeszcze podczas pandemii. Chodziło o to, aby uświetnić 5-lecie miejskiego projektu „Szkoła otwarta i tolerancyjna”. W założeniu miało to być coś interesującego. Miejsce, które skłoni do refleksji.
Park powstał na terenie przyszkolnym, a konkretnie na działce o powierzchni 330 m kw.
Fontanna refleksji, busola iluzji i pawilon kultur świata
- Sama powierzchnia tablic zajmuje 46 m kw. - mówi Przemysław Nowakowski. - Park obejmuje 13 punktów tematycznych. Są tu np. mapa osobowości, gdzie można sprawdzić sobie typ charakteru czy bank kultury z 80. propozycjami kulturowymi. W tym ostatnim znajduje się np. 10 powieści, które skłaniają do przemyśleń, 10 planszówek wszech czasów, 10 filmów i seriali z XXI wieku czy 10 hymnów muzycznych (zarówno polskich i zagranicznych). W parku mamy też fontannę refleksji, busolę iluzji, hyde park, czyli miejsce do przemówień i debat. Jest także pawilon kultur świata. Przygotowaliśmy też 10 interakcji dla gości, które wymagają uwagi.
Uroczyste otwarcie Parku Tolerancji odbyło się we wtorek (12 lipca). - Park Tolerancji adresowany jest do wszystkich bydgoszczan, ale przede wszystkim do uczniów starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych - mówi Przemysław Nowakowski. - Od września planujemy dla grup młodzieżowych zwiedzanie z przewodnikiem. Powstał także okolicznościowy album projektu „Szkoła otwarta i tolerancyjna”.
Przypomnijmy, że celem projektu „Szkoła otwarta i tolerancyjna” było stworzenie wspólnej platformy działań dla bydgoskiej społeczności uczniowskiej, promujących postawę tolerancji i otwartości na ludzi bez względu na pochodzenie, rasę, wygląd, poglądy, wyznanie oraz status społeczny i materialny. Dzięki temu kilka tysięcy młodych ludzi - przez ostatnie 5 lat istnienia projektu - miało okazję do głębszej refleksji nad wyzwaniami współczesnego świata. Zaangażowanie uczniów i nauczycieli ani na chwilę nie słabło, mimo pandemii koronawirusa czy wojny w Ukrainie. W projekt zaangażowała się większość bydgoskich szkół.
Ogród Różnorodności już działa przy ul. Mińskiej
Tymczasem w poniedziałek (11 lipca) z inicjatywy Fundacji Kreatywnej Edukacji uruchomiono Ogród Różnorodności. Świetlica mieści się przy ul. Mińskiej 15 na bydgoskich Flisach. W pierwszej kolejności jest dedykowana osobom doświadczającym traumy wojennej.
- Miejsce nie powstałoby bez współpracy Fundacji Kreatywnej Edukacji z firmą Ikea. Fundacja dokonała renowacji przestrzeni, natomiast ducha skandynawskiego, doskonałości projektowania i energii pracowników oraz wolontariuszy przekazała Ikea - informuje Jolanta Gawryłkiewicz, prezes Fundacji Kreatywnej Edukacji.
Pierwsze zajęcia aktorskie dzieci w wieku 11-14 lat odbyły się już 11 lipca w języku ukraińskim, ale nie tylko. Przewodniczką teatralną była Yevhenia Nepytaliuk. W środę (13 lipca) o godz. 15 zaplanowano warsztaty z rysunku. Poprowadzi je Valentyna Protsenko. Całym projektem zarządza Pavlo Khabarov.