Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy powstanie centrum szkolenia NATO-Ukraina. Zapadła decyzja

OPRAC.: RED
– W Bydgoszczy powstaje centrum edukacji, analiz i szkolenia NATO-Ukraina. Decyzja zapadła na dzisiejszym posiedzeniu ministrów obrony państw NATO. Mamy pełną zgodę. Rozpoczynamy tworzenie tego centrum — podkreślał  minister obrony narodowej.
– W Bydgoszczy powstaje centrum edukacji, analiz i szkolenia NATO-Ukraina. Decyzja zapadła na dzisiejszym posiedzeniu ministrów obrony państw NATO. Mamy pełną zgodę. Rozpoczynamy tworzenie tego centrum — podkreślał minister obrony narodowej. Archiwum Expressu Bydgoskiego
W Bydgoszczy powstanie Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia NATO-Ukraina. Zapowiedział to w czwartek, 15 lutego, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W czwartek, 15 lutego odbyło się spotkanie ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Pojawił się na nim także Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. Na spotkaniu zostały poruszone m.in. kwestie przygotowania tegorocznego szczytu NATO w Waszyngtonie. Ponadto na Sesji Rady Północnoatlantyckiej omówiono plany regionalne, struktury dowodzenia, przemysł obronny, a także wydatki obronne i ćwiczenia, które odbywają się w Europie.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, miały zostać podpisane także dwa listy intencyjne dotyczące współpracy wielonarodowej w zakresie zamówień na amunicję, rakiety i systemy uzbrojenia oraz powiązanej z tym współpracy przemysłowej, a poza tym przewidziane zostały także spotkania bilateralne Władysława Kosiniaka-Kamysza z ministrami Niemiec, Litwy, Norwegii, Francji i Turcji oraz Sekretarzem Obrony Wielkiej Brytanii.

Spotkanie dotyczyło także relacji NATO-Ukraina, podczas którego omówiono możliwość dalszego wsparcia Ukraińskich Sił Zbrojnych. Tuż po spotkaniu, dokładnie o godz. 15.35, Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował media o tym, że W Bydgoszczy powstanie Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia NATO-Ukraina (JATEC.

– W Bydgoszczy powstaje centrum edukacji, analiz i szkolenia NATO-Ukraina. Decyzja zapadła na dzisiejszym posiedzeniu ministrów obrony państw NATO. Mamy pełną zgodę. Rozpoczynamy tworzenie tego centrum — podkreślał minister obrony narodowej.

Jak zapewnił Kosiniak-Kamysz, decyzja została uzgodniona na forum NATO i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ukraińskim. Powstające w Bydgoszczy centrum ma dotyczyć wymiany doświadczeń, poznawania ich na podstawie wojny na Ukrainie, ale też szkolenia na potrzeby Ukrainy. Państwa NATO będą w tej inicjatywie uczestniczyć finansowo i merytorycznie — także te spoza Unii Europejskiej.

- Był to proces wieloetapowy, ale po bilateralnych rozmowach cieszę się, że wszystkie państwa członkowskie wspierają tę inicjatywą. To pierwsza tego typu inicjatywa między NATO a Ukrainą – mówił dziennikarzom w Brukseli szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz. - To jest pierwsze centrum powoływane w ramach NATO-Ukraina. Będziemy w nim szkolić żołnierzy na potrzeby wojny w Ukrainie. Sukcesem Polski jest to, że to powstaje w Polsce i że w ogóle powstaje — mówi Kosiniak-Kamysz o powstającym centrum NATO-Ukraina w Bydgoszczy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Bydgoszczy powstanie centrum szkolenia NATO-Ukraina. Zapadła decyzja - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska