Tym wyjątkowym uczestnikiem spotkania promującego "Pałace i dwory ziemi wąbrzeskiej" ma być książę Albert Świętopełk-Czetwertyński, który przyjedzie z Warszawy. Z Francji już dziś dojechać ma Georges Działowski (ostatni męski potomek z rodu Działowskich). Zaproszono też Andrzeja Mieczkowskiego z rodziną, potomków właścicieli posiadłości w Niedźwiedziu.
- Co ciekawe, wszyscy ci panowie mają wspólnego prapra dziadka, którym był Ignacy Działowski z Działowa - mówi Adam Stenzel, historyk z Grudziądza.
Kontakt z tymi osobami oraz innymi potomkami właścicieli pałaców i dworów bardzo pomógł w powstaniu publikacji.
Przeczytaj także:600 seniorów śpiewało i grało na scenie Wąbrzeskiego Domu Kultury [zdjęcia]
- Ciekawą osobistością jest Georges Działowski. Do niedawna uważano bowiem, że ostatnim męskim potomkiem rodu był Alfred Działowski, który zmarł pod koniec lat 50. Tymczasem udało się odnaleźć jeszcze jednego potomka żyjącego we Francji - mówi Stenzel.
beta.pomorska.pl w zupełnie nowej odsłonie. Czekamy na opinie
Selekcja materiału z bólem serca
W albumie opisanych zostało 28 dworów i pałaców dawnego powiatu wąbrzeskiego.
Na ksążkę "Pałace i dwory ziemi wąbrzeskiej" złoży się około 160 stron tekstu oraz ok. 500 zdjęć.
- Z ponad 200 fotografii musiałem zrezygnować, o czym zaważyły czynniki ekonomiczne wydawcy - mówi grudziądzanin i dodaje: - Niestety, ostatecznej wersji albumu jeszcze nie widziałem. Jego druk będzie trwał do ostatniej chwili. Nakład wyniesie tylko 500 egzemplarzy.
Wystawy oraz film
Promocja wydawnictwa "Pałace i dwory ziemi wąbrzeskiej" odbędzie się w czwartek, o godz. 17, w Wąbrzeskim Domu Kultury. Udział w niej wziąć mogą wszyscy chętni.
Wcześniej - już o godz. 16 - otwarta zostanie pokonkursowa wystawa prac przedstawiających pałace i dwory. Otwarta zostanie także ekspozycja zdjęć zebranych podczas prac nad publikacją oraz pochodzących ze zbiorów Cecylii Szamańskiej, lokalnej artystki i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Urzędu Gminy w Dębowej Łące.
Na początku spotkania zostanie wyemitowany film "Gniazdo nasze - wszystko nasze", który zrealizował Paweł Becker (wąbrzeski historyk wspierający Adama Stenzla w przygotowaniu książki). Zdjęciami i montażem zajął się Dawid Wiecki. Film ten również prezentuje historię wybranych pałaców i dworów ziemi wąbrzeskiej.
Imprezę zakończy koncert Anny i Marcina Mackiewiczów, instruktorów wąbrzeskiej szkoły muzycznej. Aby lepiej poczuć dworski klimat usłyszymy muzykę z filmów "Noce i dnie" oraz "Rodzina Połanieckich".
Czytaj e-wydanie »