- Sołtys to „burmistrz sołectwa”. Musi znać wszystkie problemy, umieć rozmawiać z mieszkańcami, a przede wszystkim dostarczać wiedzy. Zachęcam do poczynienia wszelkich kroków, aby zwiększyć frekwencję na zebraniach wiejskich. To najlepsze miejsce, aby przekazać najważniejsze informacje – mówił burmistrz Kowalewa Andrzej Grabowski.
Najlepsze szlaki rowerowe w naszym regionie [zdjęcia]
W spotkaniu w Kowalewie uczestniczyli nie tylko sołtysi, radni i urzędnicy z gminy, ale także władze powiatu i szefowie ważnych instytucji - Zarządu Dróg Powiatowych, Banku Spółdzielczego, ośrodka pomocy społecznej, domu kultury, zakładu gospodarki komunalnej, spółki wodnej, związku emerytów, szkół oraz policji
- Poruszono szereg istotnych tematów, z którymi na co dzień sołtysi się spotykają m.in. finanse sołeckie, modernizacje dróg gminnych, odpady, utylizacja azbestu, bezdomne psy itp. Omówiono też realizację wniosków z zebrań wiejskich. Żaden przyjęty na zebraniu wniosek nie zginie. Obecnie za 2016r. w realizacji pozostało jeszcze 12 z 25 wniosków – informuje asystentka burmistrza Kowalewa Karolina Kowalska.
Z wyliczeń urzędu wynika, że z funduszu sołeckiego ponad 60 proc. przeznaczono na utrzymanie dróg. Z reszty finansowane było utrzymanie świetlic, organizacja festynów oraz dbanie o czystość i porządek.
Poruszono także temat dofinansowań. Zmniejszone zostało to związane z utylizacją azbestu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokłada 70 proc., gmina 20 proc., a właściciel ma 10 proc. wkładu. - Jest to najkorzystniejsza oferta w powiecie. Spodziewamy się, że z roku na rok właściciele będą musieli dopłacać coraz większe kwoty – dodaje Karolina Kowalska.
Podczas narady była mowa o zasadach dofinansowania modernizacji dróg, prowadzenia prac remontowych, odbioru odpadów, zarządzaniu cmentarzami. Był też apel o dbanie o kamienie graniczne i zgłaszanie awarii oświetlenia.