Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu darmowe przejazdy komunikacją miejską dla Ukraińców. MPGN też przygotowuje mieszkania dla uchodźców

PA
Do 30. czerwca Ukraińcy którzy opuścili swój kraj po 24.02 w grudziądzkiej komunikacji miejskiej mogą poruszać się za darmo.
Do 30. czerwca Ukraińcy którzy opuścili swój kraj po 24.02 w grudziądzkiej komunikacji miejskiej mogą poruszać się za darmo. Facebook/Wydział Komunikacji Miejskiej Grudziądz
Bezpłatne przejazdy autobusami i tramwajami po Grudziądzu będą przysługiwały uchodźcom z Ukrainy do końca czerwca br. Za tą ulgą zagłosowało 21 radnych (wszyscy obecni na sesji). Z propozycją darmowych biletów dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej pełniących służbę w ramach działań związanych ze wsparciem Ukraińców wyszedł radny PiS-u, Grzegorz Klein.

Radny Klein zaznaczał, że tę ulga dla żołnierzy WOT miałaby obowiązywać w czasie pełnienia przez nich obowiązków służbowych, podobnie jak w pozostałych przypadkach służb mundurowych. Zaproponował także, aby rozważyć włączenie tego zapisu w formie autopoprawki do przygotowanej już uchwały w sprawie darmowych przejazdów środkami transportu publicznego dla Ukrańców.

Radny Krzysztof Pokora z Koalicji Obywatelskiej w odpowiedzi na propozycję radnego Kleina, dopytywał o jakiej liczbie "terytorialsów" pracujących na rzecz pomocy Ukraińcom mówimy w Grudziądzu. Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza przytoczył, że do naszego miasta zostało oddelegowanych trzech żołnierzy WOT-u. Pomagają m.in. w magazynie centralnym i innych jednostkach. Jednocześnie włodarz miasta zaproponował, że to radni posiadają również inicjatywę uchwałodawczą i mogą złożyć taki projekt.

Paweł Napolski, radny Koalicji Obywatelskiej "poszedł" jeszcze dalej. - Może rozszerzmy tę ulgę nie tylko o WOT, ale też zastosujmy ją dla wszystkich wolontariuszy działających w tym obszarze.

Na tym dyskusję w tej kwestii zakończono.

Do końca czerwca uchodźcy będą jeździli za darmo po Grudziądzu autobusami i tramwajami. Będą też mieszkania

Radni ostatecznie tylko pochylili się nad głosowaniem o darmowych przejazdach dla uchodźców. Obecni na sali - 21 osób - zgodzili się jednogłośnie za tym, aby umożliwić uchodźcom z Ukrainy bezpłatne poruszanie środkami komunikacji miejskiej po Grudziądzu do 30 czerwca br. Obywatele Ukrainy muszą posiadać przy sobie w czasie ewentualnej kontroli paszport lub inny dokument urzędowy z udokumentowaną datą przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Na początek: 12 lokali dla Ukraińców z MPGN-u. 4 są już przygotowane

Podczas sesji także, procedowano nad uchwałą w sprawie umożliwienia udostępnienia lokali mieszkalnych z zasobu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami w celu sprawnego udzielenia doraźnej pomocy obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną w toczącą się w ich kraju. Uchwała, którą poparło 21 radnych, otwiera drogę do ustalenia zasad najmu Ukraińcom. Przypomnijmy. MPGN przygotowuje kilkanaście lokali do wynajęcia uchodźcom. Jak poinformował Karol Piernicki, rzecznik Ratusza na chwilę obecną wygospodarowano 12 mieszkań, z czego 4 są już w pełni przygotowane.

Dodajmy, że na 30 marca w:

  • bursie przy ul. Hallera jest 128 uchodźców na 150 miejsc
  • KS Start przy ul. Konarskiego jest 61. Ukraińców
  • nadano dotychczas 1011 numerów PESEL Ukrańcom, którzy zgłosili się do USC w Grudziądzu

Jeśli chodzi o edukację, to do grudziądzkich placówek oświatowych na 30 marca dołączyło 174 dzieci z Ukrainy z czego:

  • 20 do przedszkoli
  • 138 do szkół podstawowych
  • 16 do szkół ponadpodstawowych
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska