Podobne odpowiedzi Maciej Kasperkowiak otrzymywał na początku również z inowrocławskiego ratusza. Inowrocławianin przekonywał wówczas, że dzięki rejestrowi mieszkańcy będą mogli sprawdzić, z kim, za ile oraz na co gmina zawiera umowy. - Władza, która wie, że mieszkańcy patrzą jak wydaje pieniądze będzie rozsądniej je wydawać, aby uniknąć krytyki, co przełoży się na oszczędność - podkreślał.
Sukces grupy "Ściśle Jawne". Inowrocławski ratusz jednak utworzy rejestr umów!
W końcu władze Inowrocławia dały się przekonać. Internetowy rejestr umów działa od marca 2017 roku. Można go przeglądać na stronie BIP inowrocławskiego urzędu. - To będą informacje dla każdego mieszkańca, aby wiedział, że niczego przed nim nie ukrywamy, że wszystkie nasze działania są jawne, transparentne i w każdej chwili można je sprawdzić - argumentował wówczas prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Walka o rejestr umów w starostwie
Teraz Maciej Kasperkowiak rozpoczął walkę o wprowadzenie internetowego rejestru umów w starostwie. - Jako mieszkaniec powiatu inowrocławskiego, czuję się w obowiązku zawnioskować o rozwiązania, które zwiększą zaufanie obywateli do organu oraz poprawią jakość jego funkcjonowania. Konkretnie wnoszę o utworzenie w starostwie publicznego rejestru umów (oraz faktur) oraz wprowadzenie platformy zakupowej. Rozwiązania te z powodzeniem funkcjonują w Urzędzie Miasta Inowrocławia, a ich zalety wielokrotnie były podkreślane przez prezydenta Ryszarda Brejzę. Jednocześnie wnioskuję o utworzenie wzorem UMI publicznego rejestru wniosków o udostępnienie informacji publicznej wraz z odpowiedziami. Rozwiązanie to ułatwi państwu obsługę i skróci czas odpowiedzi na zapytania, które w przeszłości zostały już zadane, a odpowiedzi przez państwa udzielone - argumentował w swoim liście do urzędników.
Rejestru umów nie będzie, bo nie ma takiego obowiązku
W odpowiedzi, jaką otrzymał od sekretarz powiatu Aleksandry Szubargi czytamy, że "w 2019 roku starostwo planuje zaopatrzyć się w system obsługujący udzielanie zamówień publicznych. Na chwilę obecną zbierane są informacje dotyczące produktów funkcjonujących na rynku w tym zakresie. Planowane jest także utworzenie publicznego rejestru wniosków o udostępnienia informacji publicznej wraz z odpowiedziami".
A co z rejestrem umów? - Obecnie obowiązujące przepisy prawne nie nakładają obowiązku tworzenia tego typu rejestru. W związku z powyższym w Starostwie Powiatowym w Inowrocławiu nie funkcjonuje taki rejestr. Starostwo nie planuje utworzenie publicznego rejestru umów i faktur - odpowiada Aleksandra Szubarga, sekretarz powiatu.
Co na to Maciej Kasperkowiak?
- Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że jawność nie jest priorytetem żadnej władzy i wprowadzanie danych też troszkę czasu urzędnikom zajmuje, ale jawność w samorządzie jest czymś więcej niż tylko zbiorem kwot i nazw firm. To kwestia zaufania oraz świadectwo, że władza nie ma niczego do ukrycia i traktuje nas mieszkańców jako partnera i współwłaściciela miejsca, w którym żyjemy - komentuje Maciej Kasperkowiak. Liczy jeszcze, że nowe władze powiatu zmienią jeszcze zdanie i rejestr - wzorem ratusza - jednak wprowadzą.
Najsmutniejsze witryny sklepowe w Inowrocławiu są tutaj [zdjęcia]
TOP 10 restauracji w Inowrocławiu. Gdzie warto zjeść? [ranking]
VII Piknik Śmigłowcowy w Latkowie. Działo się! [zdjęcia, wideo]
Flash INFO, odcinek 16 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
