- W roku 2002 udało się otworzyć PIT w Koronowie, w tym też czasie odbyły się po raz pierwszy najpierw festyn cysterski, potem inscenizacja bitwy pod Koronowem - wspomina Grzegorz Myk, przez lata kierujący wspomnianym Punktem Informacji Turystycznej, pomysłodawca wielu inicjatyw koronowskich.
- Na pierwszej wystawie pokazałem swoje zbiory muzealne, ale już na święto wojska swe zbiory broni udostępnił dh Włodzimierz Domek. Takie były początki izby muzealnej. Z panem Włodzimierzem i jego Hufcem ZHP organizowaliśmy też wspólnie festyny cysterskie, inscenizacje bitwy, potem noce muzealne...
Grzegorz Myk przypomina też, że rada miejska uchwaliła powstanie Muzeum Ziemi Koronowskiej. Były pomysły, by rozbudować budynek PIT, potem by muzeum powstało w piwnicach zabytkowego ratusza, w synagodze... Pozostało - jak było od roku 2002 - na izbie muzealnej w PIT przy koronowskim rynku.
I tam pod koniec lutego otwarta została kolejna wystawa wspomnianego już Włodzimierza Domka - z okazji 100-lecia skautingu i harcerstwa pn. „Hufiec Koronowo 1920-2020”. Otwarcia dokonali starosta Wojciech Porzych i burmistrz Patryk Mikołajewski. Najstarsze zebrane przez druha Domka eksponaty pochodzą z roku 1923. Są m.in. kroniki, znaczki, puchary.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Na otwarcie wystawy zaproszono m.in. harcerzy - seniorów. Byli m.in.: hm. Andrzej Pałka (komendant Hufca ZHP Koronowo z lat 80., hm. Eugeniusz Banaszewski, drużynowy 1 KDH im. Tadeusza Kościuszki, „odkrywca „ Pólka, harcerze i przyjaciele druha Henryka Landowskiego, organizatora harcerstwa turystycznego w Koronowie...
Wystawa poświęcona harcerstwu w PIT przy placu Zwycięstwa 22 czynna będzie co najmniej do końca kwietnia - od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.30 (we wtorek do 17, w piątek do 14.#Wstęp wolny.
