Święto Niepodległości w Kamieniu Krajeńskim było przygotowane z myślą o najmłodszych mieszkańcach gminy. Kamieński ośrodek kultury przygotował bowiem dla nich warsztaty sensoryczne – kreatywne zajęcia plastyczne z nietypowych materiałów.
– Będzie to plastyczno-sensoryczna zabawa z użyciem makiety Polski. Użyjemy nietypowych materiałów, a najmłodsi na pewno będą się dobrze bawić –zapowiadał dyrektor Dominik Gostomski, dyrektor M-GOK.
I tak właśnie było. W ruch poszły makaron, orzechy, kasze, ryż, a nawet liście z parku. Można było się pobrudzić – to dzieci lubią najbardziej! Na rozłożonej na podłodze mapie Polski najmłodsi zrobili góry z masy solnej, jeziora z galaretki, plaże z kaszy manny i pola z makaronu. Instruktorki Paulina Brewka, Aleksandra Szmaglińska i Martyna Wierzchucka zachęcały do wspólnej zabawy, opowiadając także o ciekawych regionach Polski. Dyrektor Dominik Gostomski pytał dzieci, co to znaczy być Polakiem oraz jak rozumieją niepodległość.
– To, że jesteście mniejsze i młodsze nie znaczy, że Polkami i Polakami jesteście mniej albo gorzej od dorosłych – mówił. – Żyjecie w ciekawym kraju, którego odkrywanie może być fantastyczną przygodą.
Z kolei w Wiejskim Domu Kultury w Płociczu z programem artystycznym wystąpili mali mieszkańcy w odświętnych strojach. Dla lokalnej społeczności pod opieką kierowniczki Bożeny Lewandowskiej przygotowały patriotyczny wieczór.
