Nakielskie muzeum już po raz czwarty zorganizowało konkurs pn. "Nakło - historia mego miasta". To znakomita lekcja historii lokalnej dla gimnazjalistów. Test przygotowała Anna Sergott, która również była członkiem jury (z dyrektorem Andrzejem Sołtysiakiem i Tomaszem Pasieką, również pracownikiem muzeum).
Dla bywalców tej placówki pytania nie były trudne. Oto kilka z nich: Kto i w którym roku nadał Nakłu prawa miejskie? Gdzie był gród warowny, zamek kasztelanów i starostów nakielskich? Kto w XIV wieku niszczył i najeżdżał Krajnę? Co ważnego dla Nakła zdarzyło się w roku 1515? Gdzie było przedmieście św. Krzyża? W jakich okolicznościach zniszczony został nakielski zamek?
To tylko niektóre z 25 pytań testu. Trzeba też było napisać, co przedstawiają fotografie - uliczek, eksponatów muzealnych itp. Dla kogoś, kto często bywa uważnym gościem Muzeum Ziemi Krajeńskiej nie były to trudne pytania. A warto je odwiedzić, by choćby zobaczyć ciekawą i świetnie przygotowaną wystawę "Samuraje - rycerze dawnej Japonii", czyli zbiory Macieja Płotkowiaka, kolekcjonera z poznania. Będzie ona czynna do 8 grudnia.
Z sześciu szkół gimnazjalnych w gminie Nakło swe reprezentacje wystawiły tylko szkoły w Ślesinie i Występie. Nauczycielem historii w obu placówkach jest pani Elżbieta Krupińska. I to ona przygotowała uczniów do udziału w konkursie.
Zobacz też: W Kołaczkowie bili rekord w udzielaniu pierwszej pomocy. Z WOŚP!
- W ostatniej chwili, ze względu na chorobę jednego z uczestników, zrezygnowało gimnazjum w Paterku - powiedział nam Andrzej Sołtysiak, dyrektor nakielskiego muzeum. - Gimnazja w Nakle nie wystawiły swych drużyn. Szkoda, bo przecież to z myślą o nich organizujemy ten konkurs po raz czwarty. Pod patronatem honorowym burmistrza Nakła. W poprzednich latach nakielskie szkoły uczestniczyły. Nie wiem, co się stało w tym roku.
Dyrektor Sołtysiak wysoko ocenił poziom przygotowania uczestników. Więcej testów rozwiązali uczniowie z gimnazjum w Ślesinie (Julia Krzywdzińska, Dagmara Młynarczyk i Mateusz Woźny) i to oni uplasowali się na pierwszym miejscu.
Nieco gorzej wypadła drużyna z Występu (Aleksandra Bruska, Marta Świerczek, Kacper Zamorowski). Ale słowa uznania należą się wszystkim. I nagrody - albumy ufundowane przez Muzeum Ziemi Krajeńskiej.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Czytaj e-wydanie »