MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem czas na winniczki! Zbiory ślimaków w regionie znacznie poniżej limitu

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Muszla winniczka przeznaczonego do zbioru musi mieć minimum 30 mm średnicy.
Muszla winniczka przeznaczonego do zbioru musi mieć minimum 30 mm średnicy. Pixabay
Do 31 maja w Kujawsko-Pomorskiem wolno zbierać ślimaki winniczki. Za kilogram można zarobić 6 zł. Największe zbiory są w gminach Bartniczka, Jabłonowo Pomorskie i Świecie nad Osą.

Spis treści

W Kujawsko-Pomorskiem trwa (od 20 kwietnia br.) zbiór ślimaków winniczków. Od 2019 roku łączna masa ślimaków zbieranych z terenu całego województwa nie może przekroczyć 140 ton rocznie. Pilnuje tego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Bydgoszczy. Na zbiór winniczków trzeba mieć jej zgodę.

Mniejsze zainteresowanie

Limity wiążą się z liczebnością populacji tego gatunku na terenie województwa.

- Przy ich wyznaczaniu wzięto pod uwagę wyniki oceny liczebności i rozmieszczenia populacji ślimaka winniczka w Kujawsko-Pomorskiem, przeprowadzonej w latach 2016-2017 przez specjalistów Zakładu Zoologii Ogólnej Instytutu Biologii Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – wyjaśnia RDOŚ.

Limit znacznie przekracza zainteresowanie. Wpłynęła też na nie pandemia COVID-19, co obrazuje zestawienie zbiorów winniczków w regionie w latach 2019 – 2023:

  • 2019 r. – 9 podmiotów zebrało 44 180 kg
  • 2020 r. – 4 podmioty zebrały 20 580 kg
  • 2021 r. – 3 podmioty zebrały 9 133 kg
  • 2022 r. – 4 podmioty zebrały 13 192 kg
  • 2023 r. – 5 podmiotów zebrało 17 713 kg

W 2024 r. RDOŚ w Bydgoszczy wydała pięć zezwoleń, zbiór zakończy się 31 maja br.

Muszla minimum 30 mm

Przyrodnicy wyznaczają też minimalną wielkość muszli winniczka przeznaczonego do zbioru:

- Musi wynosić minimum 30 mm, ponieważ zbieranie osobników mniejszych nawet o 1 - 2 mm od wymiaru dozwolonego powoduje, że znaczna część nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej, warunkującej przetrwanie lokalnych populacji – wyjaśnia Anna Gondek, rzecznik prasowa RDOŚ w Bydgoszczy.

W 2024 r. cena za winniczka wynosi 6 zł za kg. Doświadczone osoby potrafią zebrać 10 kg w godzinę. Szukają ślimaków na terenach wilgotnych: w lasach, parkach i ogrodach.
W latach 2019 – 2023 w Kujawsko-Pomorskiem najwięcej winniczków (ponad 10 ton) zebrano w gminach: Bartniczka, Jabłonowo Pomorskie i Świecie nad Osą.

Odżywiają i leczą

Pierwotnie w Polsce winniczek występował tylko w Małopolsce i na Górnym Śląsku. Na pozostałe tereny przenieśli go zakonnicy. Hodowali winniczki w celach kulinarnych, gdyż były uważane za potrawę postną.
Polskie winniczki wyjeżdżają głównie za granicę. Podstawowe rynki zbytu to: Włochy, Rosja, Niemcy, Hiszpania, Francja, Chiny i USA.

Tuszki ślimaków mają wielu miłośników, także ze względu na cenne właściwości odżywcze, m. in. białko, magnez, wapń, cynk, miedź i jod. Wykorzystuje się też śluz ślimaków, np. do produkcji kosmetyków, ponieważ zawiera związki leczące choroby skórne, m. in. kolagen, witaminy, antybiotyki i elastynę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska