Za sprawą niżu z centrum nad północno-zachodnią Europą z tego właśnie kierunku nad Kujawy i Pomorze napływa powietrze polarnomorskie. Ochłodziło się zatem – maksymalna temperatura w poniedziałek sięgnęła 23 stopni Celsjusza. Nad słońcem dominowały chmury i lokalnie pokropiło.
We wtorek, po chłodnym poranku, będzie już więcej słońca i zrobi się nieco cieplej – do 24 stopni. Padać nie będzie. W środę i czwartek przy zachodnim wietrze powietrze ogrzeje się do 22-23 stopni. W środę, za sprawą przesuwającego się z zachodu na wschód frontu atmosferycznego, możliwa jest także burza i opady deszczu (ok. 10 mm).
Gorące tchnienie z południa
W piątek dmuchnie z południowego zachodu Starego Kontynentu co przyniesie ciepłe powietrze znad Morza Śródziemnego.
Na termometrach zobaczymy ok. 26 stopni i będzie to także zapowiedź upalnej soboty – do 31 w cieniu.
Typowe polskie lato
W niedzielę znów odetchniemy do żaru, bowiem ten przesunie się na wschód kraju. Zrobi się przyjemnie i ciepło – do 26 stopni.
To też może Cię zainteresować
Noce będą w tym tygodniu dość chłodne, bo od 10 do 14 stopni, ale ta z piątku na sobotę ma odstawać od standardu – zrobi się bardzo ciepło – do 19.
- Mamy typowe polskie lato z wahaniami temperatur, choć średnia gorących i upalnych dni rośnie – wyjaśnia toruński synoptyk Rafał Maszewski, autor strony www.pogodawtoruniu.pl
Najgorętszym jak dotąd dniem miesiąca w centrum naszego regionu był czwartek 15 sierpnia. W Toruniu na skali pojawiły się 32 stopnie. Był to 12. upalny dzień w tym roku i tym samym przekroczona została średnia temperatur z wielolecia. Piątek, sobota i niedziela były równie upalne, a zatem mamy już łącznie 15 takich dni. A jeszcze 30-40 lat temu w regionie mieliśmy ich średnio tylko 6.
Mamy teraz znacznie więcej gorących dni (z temperaturą równą 25 stopni bądź wyższą) – w tym roku to już 57.
- W następnym tygodniu znów powinniśmy przygotować się na przeplatankę pogodową. Temperatura wahać się będzie od nieco zaledwie przekraczającej 20 stopni do 28. Zatem nie jest to jeszcze zapowiedź nadejścia jesieni. W basenie Morza Śródziemnego jest jeszcze ogromny cieplny potencjał, z którego może korzystać także Polska – dodaje synoptyk.
