Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lasach bardzo sucho. Nie ma grzybów, jest zagrożenie pożarowe [wideo]

AGW
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu od początku 2018 roku doszło do 172 pożarów lasu. Objęły prawie 28,5 ha. "Niestety aż połowa z nich powstała z powodu człowieka – umyślne podpalenia lub brak rozwagi to najczęstsze przyczyny", wskazują leśnicy.

Pracownicy Lasów Państwowych 2 razy dziennie sprawdzają wilgotność ściółki i powietrza (o godz. 9:00 i 13:00). "Między innymi na podstawie tych danych określamy tzw. Stopień Zagrożenia Pożarowego Lasu (SZPL) dla każdej strefy prognostycznej (60 stref jest na terenie Lasów Państwowych). Dzisiaj odnotowaliśmy 3 SZPL (czyli duże zagrożenie pożarowe) w czterech z pięciu stref na terenie toruńskiej dyrekcji. Wilgotność ściółki spadła poniżej 15%, a w południowej części dyrekcji przyrządy pomiarowe wskazały wyniki ok. 10%", pisze na stronie RDLP w Toruniu Honorata Galczewska.

W stacjach Zamrzenica, Bydgoszcz (Białe Błota), Miradz, Gniewkowo (Otłoczyn), Włocławek, Skrwilno i Golub-Dobrzyń (Konstancjewo) zagrożenie pożarowe określono 24 sierpnia o godz. 9 jako średnie. Wilgotność ściółki w tych miejscach wynosiła o 13,1 do 13,8%. Małe zagrożenie występuje w nadleśnictwach Tuchola i Rytel.

Nieco nadziei dają prognozy na ostatni sierpniowy weekend, gdzie synoptycy zapowiadają przelotne opady i niższe temperatury - maksymalnie 20 stopni w regionie.

Pamiętamy wielkie pożary w Grecji czy Szwecji. W lipcu we wszystkich lasach w naszym kraju, bez względu na rodzaj własności, wybuchły 854 pożary, a w sierpniu 431 (dane Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej). W czerwcu ogień gaszono aż 1612 razy. "W lasach administrowanych przez LP w lipcu ogień pojawił się 396 razy, natomiast w sierpniu było już 108 pożarów. Najwięcej razy lasy gaszono w czerwcu, bo aż 558 razy, łącznie od początku roku lasy administrowane przez LP płonęły 2183 razy".

Pożary groźne dla środowiska. Co trafia do atmosfery?

1 tona spalonej leśnej materii uwalnia do atmosfery:

  • 2,5 kg tlenków azotu
  • 12,5 kg węglowodorów
  • 50 kg cząstek stałych i ciekłych
  • 125 kg tlenku węgla
  • 1375 kg dwutlenku węgla

Warto pamiętać:
Używanie otwartego ognia na terenach leśnych i w odległości do 100 m od lasu jest zabronione. Pojazdy stanowią realne zagrożenie dla wysuszonej ściółki. Średnia temperatura zapłonu materiałów leśnych wynosi 260-280 stopni (zapałka płonie w temp. 800 st.)

Jak leśnicy chronią las przed pożarami?

Źródło: torun.lasy.gov.pl, lasy.gov.pl

W lasach bardzo sucho. Nie ma grzybów, jest zagrożenie pożarowe [wideo]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska