Inicjatywa narodziła się w ubiegłym roku. Chodzi o uczczenie pamięci mieszkańców ziemi dobrzyńskiej, którzy zginęli w 1940 roku z rąk NKWD-owców w Katyniu, Charkowie, Miednoje i w innych miejscach kaźni. Pomysł był taki, żeby w centrum Lipna odsłonięta została tablica poświęconej ofiarom tej zbrodni. I tak się stanie. Uroczystości z tym związane odbędą się 13 kwietnia.
Zbiórka pieniędzy na tablicę rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Komitet organizacyjny powołany do ufundowania tablicy zwrócił się wówczas z prośbą do mieszkańców o dobrowolne wpłaty. Efekty publicznej zbiórki? Jak się dowiedzieliśmy, dwa miesiące temu na koncie było 1 500 złotych.
Ale inicjatywę wsparły finansowo samorządy, które włączyły się w tę inicjatywę - miasta, powiatu i gminy Lipno. Ponadto Bractwo Kurkowe.
- Na tablicy upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej znajdą się 93 nazwiska - powiedziała nam Renata Gołębiewska, sekretarz miasta. Wśród pomordowanych między innymi - kapitan piechoty Czesław Rzeszotarski, posterunkowy Jan Kowalski, porucznik Franciszek Król.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 12 mszą świętą w kościele pod wezwaniem WNMP w Lipnie pod przewodnictwem biskupa Wiesława Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej. Następnie o godz. 13. na placu Dekerta nastąpi odsłonięcie tablicy.
Zobacz także: Sikorski do Stalina: "Oni są tutaj. Nikt z nich nie wrócił"
- Na uroczystość zaprosiliśmy między innymi przedstawicieli rodziny katyńskiej, krewnych pomordowanych - podkreśla sekretarz miasta Renata Gołębiewska.
W uroczystości weźmie udział kampania reprezentacyjna CSAiU im. gen. Józefa Bema w Toruniu oraz Toruńska Orkiestra Wojskowa. O godz. 17 w kinie "Nawojka" odbędzie się natomiast prelekcja historyczna Przemysława Wójtowicza z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej - "Katyń - pamiętamy".
W związku z odsłonięciem tablicy planowane jest także otwarcie wystawy "Zbrodnia katyńska" w Miejskim Centrum Kulturalnym. Wernisaż - 16 kwietnia o godz. 10.
Czytaj e-wydanie »