Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W naszym regionie też przybywa chorych na AIDS

marta pieszczyńska [email protected] tel. 52 326 31 42
sxc.hu
W pierwszym półroczu tego roku na Kujawach i Pomorzu zarejestrowano 26 przypadków HIV. To dwukrotnie więcej niż rok temu. Niestety, faktyczna liczba może być jeszcze wyższa, ponieważ mnóstwo osób nie wie o swoim zakażeniu.

Wśród zakażonych nadal dominują mężczyźni - w latach 2005-2010 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego 87 proc. zakażeń HIV i 83 proc. zachorowań na AIDS rozpoznano właśnie u mężczyzn. Ogółem od początku rejestracji (od roku 1985) do 30 czerwca 2011 roku odnotowano 604 osoby zakażone HIV i 165 zachorowań na AIDS. Z powodu choroby zmarło aż 81 osób.

Przeczytaj także:Jest nieszkodliwy, odpręża. Lekarze polecają go nie tylko kobietom

Jak wskazuje Arkadiusz Kuziemski, epidemiolog, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, w przyroście liczby osób zakażonych HIV tkwi duże niebezpieczeństwo. - Jest to również odwrócenie tendencji spadkowej, która dokumentuje, że dzieje się coś niedobrego - wskazuje specjalista.

Ryzyko jest duże

Fakt ten nie tylko niepokoi. Ale również bardzo dziwi. W dobie postępujących kampanii edukacyjnych, co rusz przypomina się, że HIV może załapać każda osoba, której błony śluzowe miały kontakt z kroplą krwi, spermą, wydzieliną z pochwy. Ryzyko zakażenia rośnie również wtedy, gdy przekłuwamy i tatuujemy ciało w nieprofesjonalnych salonach.

Tymczasem zgodnie z przewidywaniami, w tym roku po raz pierwszy wirus zostanie zdiagnozowany u ponad tysiąca Polaków (średnio wykrywa się 800 zakażeń rocznie).

Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2011 roku liczba zakażeń, które wykryto w ośrodkach w Warszawie była taka, jak w całym ubiegłym roku.

W ocenie specjalistów, za wzrost nosicieli wirusa HIV odpowiada fakt, że wraz z pojawieniem się leczenia, Polacy zaczęli ignorować groźbę zakażenia. Dzięki preparatom antyretrowirusowym, osoby, które zaraziły się HIV przed 25 laty, nadal żyją. Zmieniła się także grupa osób zakażonych. Niegdyś gromadziła ona głównie narkomanów i homoseksualistów. Obecnie nosicielami wirusa są też osoby heteroseksualne.

Przygodny seks

- Można z całą pewnością stwierdzić, że grupy ryzyka, niestety, powiększyły się - zauważa Magdalena Oczki, psychoterapeuta psychodynamiczny z Zespołu Psychoterapeutyczno-Szkoleniowego "Terapeutica" w Bydgoszczy. - Aktualnie należą do nich tak zwane elity - osoby, które w związku z bardzo stresującą pracą szukają rozluźnienia w przygodnym seksie.

To właśnie przede wszystkim osoby podejmujące ryzykowne zachowania seksualne, powinny sprawdzić, czy nie są zakażone HIV.

Można to zrobić anonimowo i za darmo w punktach konsultacyjno-diagnostycznych w całym kraju (adresy placówek w naszym województwie znajdują się w ramce powyżej). Na wynik testu czeka się dwa dni.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska