Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę na rowerach z Torunia do Raciążka. Zapraszają klub „Przygoda” i PTTK

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Ruiny gotyckiego zamku w Raciążku.
Ruiny gotyckiego zamku w Raciążku. Marek Weckwerth
W niedzielę 7 maja Klub Turystyki Kolarskiej „Przygoda” wspólnie z Oddziałem Miejskim Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zapraszają do udziału w kolejnej wycieczce rowerowej w ramach cyklu „Niedzielnej Wycieczki Rowerowej ”.

Spotkanie turystów nastąpi o godz. 10.00 przy pl. Daszyńskiego (punkt widokowy). Trasa ma ok. 60 km i wiedzie: Toruń - Brzoza Toruńska - Otłoczyn - Wołuszewo - Raciążek - Ciechocinek - Słońsk Dolny - Otłoczyn - Toruń. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej PTTK Bogusław Jankowski i Waldemar Wieczorkowski.

Niezwykła historia biskupiej wsi

- Raciążek to wieś wzmiankowana w 1065 roku, w tak zwanym falsyfikacie mogileńskim. W 1250 roku była własnością biskupów kujawskich. Raciążek przez cały okres przynależności do biskupów do 1772 roku był głównym ośrodkiem klucza raciąskiego posiadłości ziemskich biskupstwa kujawskiego – opowiada Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu.

Oprócz Raciążka w kluczu raciąskim znajdowały się: Brzoza, Siarzewo, Chlewiska, Straszewo, Turzno, Mleczkowo, Przybysław, Podole, Brzeźno, Niestuszewo, Dąbrowa oraz Tupadły.

W 1253 roku w Raciążku została zawarta koalicja bpa kujawskiego Wolimirem z księciem pomorskim Świętopełkiem przeciwko Krzyżakom. W 1317 roku bp kujawski Gerward wydał przywilej lokacyjny dla miasta Raciążka.

To też może Cię zainteresować

Ówczesna wojna Władysława Łokietka z Krzyżakami o odzyskanie Pomorza spowodowała, że ośrodek dóbr biskupich znalazł się w centrum wydarzeń. W 1329 roku miasteczko zostało zdobyte, złupione i spalone przez Krzyżaków.

W połowie XIV wieku bp Maciej rozpoczął wznoszenie monumentalnych budowli na Kujawach, m.in. zamków biskupich we Włocławku i Raciążku oraz katedry we Włocławku.

W 1375 roku książę gniewkowski Władysław Biały oblegał biskupi zamek w Raciążku, lecz nie zdobył go. Od tego czasu zamek nie był już areną dla działań wojennych, a stał się liczącym centrum politycznym Królestwa Polskiego. W 1388 roku przebywał w Raciążku król Władysław Jagiełło, podobnie było w 1402 i 1404 roku, kiedy rozstrzygał sprawy ziemi dobrzyńskiej oraz Żmudzi.

W 1410 roku na zamku spotkali się Władysław Jagiełło oraz wielki mistrz krzyżacki Henryk von Plauen, których pobyt szeroko opisał Jan Długosz w „Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae”.

Po 1466 roku Raciążek stał się podwłocławską rezydencją biskupią.

W 1807 roku Napoleon Bonaparte przekazał dobra raciąskie marszałkowi Soult. Po kampanii napoleońskiej w 1813 roku car Aleksander I przyłączył dobra do Skarbu Królestwa Polskiego.
W 1867 roku Raciążek utracił prawa miejskie.

Ciekawostki krajoznawcze

Renesansowy kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych i św. Hieronima, ufundowany przez bpa Hieronima Rozdrażewskiego w latach 1597 – 1612. W muzeum parafialnym oprócz ciekawych zbiorów znajduje się ornat, haftowany - według legendy - przez królową Jadwigę.

W Raciążku znajdują się także ruiny zamku biskupów kujawskich, zbudowanego przez bpa Macieja z Gołańczy w latach 1330 – 1340. W 1358 roku bp Maciej podejmował na zamku króla Kazimierza Wielkiego przybyłego dla załatwienia sporu trwającego pomiędzy księciem Ziemowitem a bpem poznańskim Janem.

Po zniszczeniach w czasie wojen szwedzkich zamek został przebudowany przez bpa Krzysztofa Szembeka na rezydencję pałacową. Po sekularyzacji dóbr kościelnych w XVIII wieku pałac zaczął podupadać, a w połowie XIX wieku doszło do częściowej rozbiórki.

Mury zamku – pałacu są zabezpieczone w formie trwałej ruiny.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska