Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W pewnym wieku jeśli nic nie boli, znaczy, że się nie żyje? Nieprawda!

Redakcja
Fot. www.ca12demaio.ufc.br
Lekarze często zbywają seniorów twierdząc, że w ich przypadku skuteczne leczenie nie jest już możliwe. Że za ich dolegliwości odpowiada wiek.

Tymczasem przeświadczenie, jakoby ból i choroba były nieodłącznymi towarzyszami osób starszych, jest nie tylko okrutne, ale też absolutnie bezpodstawne.

Josep Mascaró ma 102 lata, mieszka na Majorce i wciąż jeździ na rowerze. Niedawno w telewizji i na bilbordach ukazało się jego zdjęcie w towarzystwie nowo narodzonego dziecka: wspólny portret miał symbolizować pogodę ducha. "Jesteś tu po to, żeby być szczęśliwą" mówi staruszek do Aitany, dziewczynki, która urodziła się w Madrycie zaledwie godzinę wcześniej.

Wyjątkowo szczęśliwi

Josep ma sześcioro dzieci, 33 wnucząt i 28 prawnucząt dwoje kolejnych jest w drodze. W soboty starszy pan chodzi ze swym najlepszym przyjacielem na tańce. Nigdy w życiu nie palił. Ten człowiek, który w maju skończy 103 lata, jest naprawdę wyjątkowy.

Jednak życie starszych ludzi nie zawsze tak wygląda. Często są samotni, mają kłopoty ze zdrowiem, a na domiar złego dysponują bardzo skromnymi środkami finansowymi. To trzy najważniejsze przyczyny, dla których seniorzy nie czują się szczęśliwi. Pomoc starszym, niepełnosprawnym osobom to podstawowy problem z zakresu opieki medycznej w UE.

Dyskryminowani bez powodu

Starsi pacjenci cierpią z powodu nihilizmu terapeutycznego, twierdzi doktor Jesús Maria López Arrieta, przewodniczący Hiszpańskiego Stowarzyszenia Medycyny Geriatrycznej. Są dyskryminowani przez służby medyczne. Nie zapewnia się im takich samych możliwości leczenia, jak młodym.

W przypadku wielu pacjentów "lekarze nie leczą bólu, tłumacząc, że to i tak nic nie da. Istnieje bowiem przekonanie, że ból jest nieodłącznym elementem starości". Z tej przyczyny starzy ludzie często czują się zaniedbani i opuszczeni. To ważne, aby stosować środki uśmierzające ból od pierwszej chwili, a nie czekać, aż stanie się on nie do zniesienia zapewnia López Arrieta.

Nie należy też zapominać, że u większości spośród 80 procent osób starszych, które uskarżają się na chroniczne bóle, dolegliwości te są spowodowane innymi przewlekłymi chorobami. Trzeba przekonywać seniorów, że mają przed sobą długie lata życia i powinny być one wolne od chorób i cierpienia. Dlatego tak ważne jest, by zdawali sobie oni sprawę, że istnieje grupa dolegliwości charakterystycznych dla wieku starczego; jeśli u sędziwych pacjentów występują bóle, to znaczy, że pojawiła się choroba i trzeba ją leczyć, podkreśla hiszpański geriatra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska