https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W raciniewskim lesie uczcili cywilne ofiary okupacji niemieckiej [zdjęcia]

Monika Smól
Po mszy św. w lesie w Raciniewie odczytany został apel pamięci, a zebrani złożyli wiązanki kwiatów.
Po mszy św. w lesie w Raciniewie odczytany został apel pamięci, a zebrani złożyli wiązanki kwiatów. Mikołaj Kuras dla UMWKP
W Raciniewie odbyła się uroczystość upamiętniająca cywilne ofiary antypolskich czystek, przeprowadzonych przez niemieckich okupantów jesienią 1939.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

od 16 lat

Uroczystość patriotyczno-religijną przy Mogile Zbiorowej Cywilnych Ofiar okupanta niemieckiego z okresu II wojny św. w Raciniewie zorganizowano w niedzielę (25.09.2022). Rozpoczęła ją msza św., a po niej - od Hymnu Państwowego - rozpoczęła się część patriotyczna. Odczytany został Apel Pamięci, złożone zostały kwiaty przy Mogile Zbiorowej Cywilnych Ofiar okupanta niemieckiego z okresu II wojny św., wysłuchano też pieśni patriotycznych.

- Raciniewo jest tym miejscem, gdzie już od ponad dekady żywa jest pamięć o ofiarach tej zbrodni, czemu wyraz podczas corocznych obchodów dają lokalne władze i mieszkańcy. Obowiązkiem nas wszystkich jest […] stać na straży pamięci o naszych braciach, naszych przodkach, którzy ponieśli najwyższą ofiarę. Dziękuję, że ponownie spotykają się Państwo, by ten obowiązek wypełnić – napisał w liście do uczestników uroczystości marszałek Piotr Całbecki.

Kartka z historii

- Jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego. - Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności.

Uroczystość w Raciniewie została objęta patronatem honorowym wójta gminy Unisław Jakuba Danielewicza. Organizatorem był Marcin Kalkowski, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Unisławiu.

Obchody w toruńskim Parku Pamięci odbędą się w niedzielę (2 października 2022).

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości w Raciniewie

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska