Przybywa osób, które chcą kupować jajka czy owoce prosto od rolnika. Nie oznacza to, że musimy szukać gospodarza i urządzać wyprawę po produkty. Wystarczy wybrać się na pobliskie targowiska, a te zyskują nowe oblicze.

- Lubię pójść na targ, bo mogę sobie z rolnikiem pogadać, zapytać czym kura była karmiona, czy jabłka są słodkie, a mleko dzisiejsze - mówi pani Krysia z powiatu toruńskiego. Nie ona jedna chętnie robi zakupy na targowiskach.

Miejsca spotkań lokalnych producentów i mieszkańców regionu zmieniają się, powstają nowe. Przyczyniają się do tego pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - do tej pory w regionie powstało 16 nowoczesnych targowisk w województwie kujawsko-pomorskim. W ubiegłym roku wybudowano 4 takie miejsca, kolejne powstaną wkrótce, zapowiada Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przeczytaj też: Czy emeryturę można pobierać z KRUS i ZUS jednocześnie? Od czego zależy jej wysokość?

- Tworzenie takich miejsc ma pomóc w skróceniu łańcucha pośredników między producentem a konsumentem - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Dzięki nim mieszkańcy regionu mają możliwość zakupu świeżych i tańszych wyrobów, a lokalni wytwórcy łatwiej znajdują nabywców swoich produktów.

Na czym polega modernizacja targowisk? Są utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska zajmują co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska są też oznaczane nazwą "Mój Rynek".

Z puli środków PROW na lata 2007-2013 w niewielkich miejscowościach naszego regionu (do 50 tysięcy mieszkańców) powstało w sumie 11 targowisk. Działają w Janikowie, Pakości, Wąbrzeźnie, Czernikowie, Więcborku, Skrwilnie, Jabłonowie Pomorskim, Baruchowie, Sępólnie Krajeńskim, Kowalewie Pomorskim i Boniewie.

W nowym unijnym rozdaniu zarząd województwa przyznał dotąd dofinansowanie na budowę łącznie 17 targowisk na kwotę 8,6 miliona złotych.

W ubiegłym roku przebudowano targowisko położone przy ulicy Nowodworskiego w Tucholi oraz targowisko w Bądkowie (powiat aleksandrowski), powstało również w Rypinie przy ulicy Orzeszkowej, w gminie Sośno (powiat sępoleński) oraz w Nowem (powiat świecki). Pozostałe projekty zostaną zakończone do końca 2019 roku.

To nie koniec. W październiku zakończył się kolejny nabór wniosków o wsparcie na budowę, przebudowę lub wyposażenie targowisk. Na ten cel przeznaczymy ponad 3 miliony złotych. Ogłoszenie wyników naboru nastąpi na przełomie lutego i marca.

_______________________
Agro Pomorska odcinek 49, premiera 5.02.2019