Nowym punktem turystycznym na mapie Krajny jest Izba Dziedzictwa Kulturowego w Sępólnie Krajeńskim. Można w niej zobaczyć krajeńskie hafty, przedmioty codziennego użytku, a nawet kompletne rekonstrukcje izb mieszkalnych z XIX i XX wieku.
Izba Dziedzictwa Kulturowego w Sępólnie Krajeńskim jest pierwszym w mieście obiektem, w którym zgromadzono przeszło 200 eksponatów reprezentujących materialne dziedzictwo Krajny. Zaaranżowana przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim przestrzeń mieści się w wozowni Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Jeziornej. Tylko w pierwszym miesiącu od otwarcia (na początku września) ekspozycję obejrzało 400 osób.
To coś w rodzaju muzeum, przy czym nie wszystko, co się tam znajduje to zabytki. Chodzi tu bardziej o etnografię nawiązującą do Krajny, czyli regionu położonego pomiędzy Wielkopolską a Kaszubami.
- Wreszcie Sępólno Krajeńskie doczekało się takiego miejsca, w którym można zapoznać się z naszą historią, tradycją i kulturą. O tym mówili nam nasi mieszkańcy - że tu takiego miejsca brakuje. Krajna jako region jest mało znana w Polsce, dlatego tym bardziej zależało nam tym, by ją jak najszerzej promować – podkreśla burmistrz Waldemar Stupałkowski.
W dawnej chacie i saloniku
W tym miejscu zgromadzone zostały przedmioty kultury dawnej z terenu ziemi krajeńskiej. Stworzona przy ścisłej współpracy z etnolog i kulturoznawcą dr hab. Dorotą Angutek ekspozycja pochodząca z przełomu XIX i XX wieku, wzbogacona została o elementy kultury wytworzonej z wiodącym motywem haftu krajeńskiego oraz wiernie zrekonstruowane kostiumy.
- Zaaranżowany bogato wyposażony salonik mieszczański oraz chata chłopska wraz z niezwykle unikatowymi eksponatami to zaledwie nieliczne dowody na ogromny potencjał edukacyjny tej wyjątkowej przestrzeni, stanowiącej jedyną w swoim rodzaju, żywą wizytówkę krajeńskiej spuścizny kulturowej – podkreśla Ewa Quiring-Korczak z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
Izba podzielona jest na trzy części. Pierwsza to wspomniany salonik mieszczański z meblami zdobionymi motywem kwiatowym, toaletką wyposażoną w fajansową misę, dzban i naczynie do mydła. Druga to kwatera chłopska zawierającą narzędzia z przełomu wieków. Na ścianach obydwu części wiszą typowe dla tego okresu święte obrazy w ozdobnych ramach. Trzecia to kącik salonowy przyozdobiony wydrukami wzorów haftów krajeńskich, z malowaną wzorami krajeńskimi porcelanową zastawą stołową i zrekonstruowaną garderobą krajeńskiej pary młodej. Ekspozycje wzbogacono dodatkowo o takie przedmioty jak dzierża do wyrabiania chleba, kołowrotek, wrzeciona, magiel ręczny, lampy naftowe, prawidła do butów czy drewniane łóżko z połowy XIX wieku.
Ocalone od zapomnienia
Pomysł na przestrzeń skupiającą artefakty kultury lokalnej narodził się w głowach mieszkańców. IDK nie powstałaby bez zaangażowania, doradztwa, pomocy merytorycznej i materialnej wielu osób. To miejsce współtworzone przez mieszkańców, przez osoby, dla których ważne jest kultywowanie tradycji i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Swoją twórczość prezentują tam także krajeńscy rękodzielnicy.
- Od dzieciństwa zbieram antyki, to bardzo cenne eksponaty. Moim marzeniem było, by władze udostępniły lokal czy chatę, w którym mogłyby się one znaleźć – mówi pani Barbara Niekłań, jedna z darczyńców.
Ograniczona przestrzeń wystawowa nie pozwala wyeksponować wszystkich pozyskanych przedmiotów, ale to dopiero pierwszy krok. Izba bowiem będzie się rozrastać. Być może w przyszłości będzie ona wzbogacona i znajdzie się dla niej większa przestrzeń.
- Eksponaty pochodzące od mieszkańców regionu, których wieloletnia pasja gromadzenia starych przedmiotów pozwoliła ocalić od zapomnienia dziedzictwo kulturowe Krajny, niezmiennie przyciągają i mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będą przyciągać zwiedzających – podkreśla Ewa Quiring-Korczak.
Ekspozycja jest obiektem całorocznym. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku:
- Poniedziałek – 10.00 – 12.00
- Wtorek – 10.00 – 12.00
- Środa – 14.00 – 16.00
- Czwartek – 14.00 – 16.00
- Piątek – 15.00 – 17.00
Tak wygląda w Izbie Dziedzictwa Kulturowego w Sępólnie Krajeńskim - zdjęcia:
