Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę, 15 września, rozpoczyna się XXIV Festyn Archeologiczny w Biskupinie pod hasłem "ArcheoMarket - od wymiany po stragany"

(iwo)
W najbliższą sobotę, 15 września, rozpoczyna się kolejny festyn archeologiczny w Biskupinie. Program na www.biskupin.pl
W najbliższą sobotę, 15 września, rozpoczyna się kolejny festyn archeologiczny w Biskupinie. Program na www.biskupin.pl Iwona Woźniak
Niepowtarzalne rekonstrukcje. Ponad 300 wykonawców. Niecodzienny temat poświęcony historii handlu. Tu trzeba być! - mówi Magdalena Zawol z muzeum w Biskupinie, z którą rozmawiamy o rozpoczynającym się w sobotę , 15 września, festynie archeologicznym.

W muzeum będzie niczym we współczesnej galerii handlowej . Co się za tym kryje?

Współczesne galerie handlowe stały się dla nas inspiracją do utworzenia edukacyjnego centrum handlowego, które nazwaliśmy Archeomarketem. Podobnie jak w tych wspomnianych, dzisiejszych galeriach, prezentowane przez nas towary ułożone zostaną w działy tematyczne. Zaproszeni rzemieślnicy, ubrani w stroje historyczne, zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby, wzorowane na znaleziskach archeologicznych oraz źródłach ikonograficznych. W Archeomarkecie będzie również dział zdrowia i urody, gdzie opowiemy, jak w przeszłości leczono choroby, dbano o higienę czy ozdabiano ciało. Zaprezentujemy, jakie znaczenie dla rozwoju kulturowego i ekonomicznego miał druk. W naszym kinie odbywać się będą seanse filmów edukacyjnych oraz prelekcje dotyczące historii handlu, a w strefie zabaw liczne gry i zabawy.

Podobno dojdzie do handlu niewolnikami, a wśród darów pojawi się wielbłąd? **

Targu niewolników nie mogło zabraknąć na imprezie poświęconej edukacji z zakresu historii handlu europejskiego. Niewolnicy przez tysiące lat byli jednym z bardziej cenionych towarów. Wielbłąd natomiast to bohater inscenizacji opowiadającej o symbolice darów przekazywanych przez władców.

Nie zabraknie i bitew. Kto tym razem się zmierzy?

Na polu bitwy staną wojownicy wczesnośredniowieczni. Do współpracy przy tworzeniu widowisk zaprosiliśmy drużynę Chmurnicy - Wojowie Grodu Łekno, Drużynę Wojów Piastowskich Jantar oraz węgierską grupę Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület. Na rzymskiej arenie walczyć będą gladiatorzy z grupy Hellas et Roma.

Głód festynowej wiedzy swoją drogą, ale przybyli liczą też na pyszne jadło.

Wśród dań będą między innymi gotowane kasze z grzybami, pieczone podpłomyki czy różnego rodzaju mięsiwa. W karczmie wczesnośredniowiecznej dodatkową atrakcją będzie historycznie warzone piwo. Oprócz tego przy pawilonie muzealnym utworzona zostanie część gastronomiczna.

Będzie i coś dla spragnionych muzyki oraz tańca?

Codziennie odbywać się będą koncerty, które połączone zostaną z warsztatami tańca. Wystąpią: białoruska grupa Lity Taler oraz zespół Huskarl z Gniezna. W naszym Archeomarkecie pokażemy, jak wyglądały i brzmiały dawne instrumenty. Można będzie również zakupić profesjonalne piszczałki, lutnie, szałamaje czy liry północnoeuropejskie.

Dlaczego właśnie w dniach 15-23 września warto wybrać Biskupin?

Ponad 30 hektarów zieleni i piękne jezioro. Bogata oferta programowa skierowana dla każdego. Przejażdżki na wielbłądzie oraz konno. Dawna kuchnia, walki, rejsy statkiem, możliwość zakupu pięknych, oryginalnych, ręcznie wykonanych wyrobów. Czy gdzieś jest równie atrakcyjnie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska