Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

Spotkanie uczestników o godz. 7.15 przy dworcu PKS na ul. Dąbrowskiego w Toruniu, skąd o godz. 7.25 nastąpi wyjazd do Chełmży. Wycieczka będzie liczyła 18 km, a poprowadzi ją przodownik turystyki pieszej PTTK Rajmund Czechowski. W trakcie wycieczki turyści obejrzą dwory w Nowej Chełmży, Dubielnie i Wrocławkach.
Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu, zwraca uwagę na ciekawą historię Dubielna - wsi w gminie Papowo Biskupie. W 1341 roku wielki mistrz zakonu krzyżackiego Dytrych von Altenburg nadał sołectwo w Dubielnie Hermanowi Kuthenow. Do II pokoju toruńskiego w 1466 roku wieś należała do Krzyżaków, w prokuratorstwie papowskim. W roku 1466 została własnością królewską. W 1505 roku król Aleksander Jagiellończyk nadał ją wraz z dawnym okręgiem krzyżackim w Papowie – biskupom chełmińskim. W 1570 roku, a także w 1646, należała do papowskiego klucza dóbr biskupich.
To też może Cię zainteresować
Podobnie jak inne osady i wioski spustoszona i wyludniona podczas wojen szwedzkich. W 1767 roku była własnością Floriana Elzanowskiego. W 1892 roku, dotychczasowa właścicielka majątku pani Stenzel, sprzedała majątek Preussowi, Niemcowi z Saksonii.
Osuszone jezioro
W końcu XIX wieku przy wsi znajdowało się jezioro Dubielno, które dzierżawiła cukrownia w Chełmży. Później jezioro osuszono, a ziemię przeznaczono pod uprawy. W celu spuszczenia wody z jeziora w Dubielnie został wykopany rów na długości około 1400 metrów, w którym ułożono rury o średnicy 40 i 60 cm oraz wykonano 2 przepusty.
W 1899 roku kolejnym właścicielem majątku był A. Kowalski, a po nim w 1903 roku Fritz Breust. W okresie międzywojennym majątek należał do F. Butzmanna.
Ciekawostki krajoznawcze: dwór w Dubielnie wzniesiony na początku XX wieku, przebudowany został w 1936 roku przez Ferdynanda Butzmanna. W Dubielnie przy szkole znajduje się początek ścieżki przyrodniczo-historycznej, która powstała w 2017 roku na terenie gminy Papowo Biskupie.