Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę z toruńskim PTTK wzdłuż brzegów Drwęcy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Drwęca to znany i lubiany wśród wodniaków szlak kajakowy. Rzeka przepływa przez województwo warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie
Drwęca to znany i lubiany wśród wodniaków szlak kajakowy. Rzeka przepływa przez województwo warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie Fot. Marek Weckwerth
W sobotę 27 listopada Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu organizuje kolejną wycieczkę krajoznawczo – pieszą w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Uczestnicy przejdą wzdłuż Drwęcy w pobliżu jej ujścia do Wisły.

Zobacz wideo: Morsowanie dla każdego? Niektórzy muszą uważać!

Spotkanie uczestników w sobotę o godz. 9.00 na przystanku MZK przed mostem kolejowym, vis – a – vis dworca PKP Toruń Miasto. Trasa 14-kilometrowego przejścia będzie wiodła: ul. R. Traugutta, Winnicą, wzdłuż prawego brzegu rz. Wisły, przez Kaszczorek, do Złotorii, skąd wzdłuż prawego brzegu rz. Drwęcy, przez Lampusz, Małgorzatowo oraz Las Bielawski, z zakończeniem na pętli MZK przy ul. Olimpijskiej „Na Skarpie”. Wyprawę poprowadzi honorowy przodownik turystyki pieszej Tadeusz Perlik.

Źródła u podnóża Góry Dylewskiej

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - Drwęca jest prawym dopływem Wisły. Jej źródła znajdują się niedaleko miejscowości Drwęck i Czarciego Jaru, u podnóża Góry Dylewskiej na wysokości 192 m n.p.m. Po prawie 30 km wpływa do Jeziora Drwęckiego, przez które płynie przez 12 km.

Drwęca ma około 220 km długości. Przepływa m.in. przez Ostródę, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnicę, Golub-Dobrzyń oraz przez część Torunia – Kaszczorek. Zasilana jest wodami wielu rzek i rzeczek m.in. przez Wel, Skarlankę, Gizelę, Iławkę, Elszkę, Rudę, Górzankę, Brynicę, Pissę, Kujawkę, Wawrzonkę, Rypienicę, Ruziec, Lubiankę, Strugę Rychnowską, Strugę Lubicką, a także Jordan w Złotorii.

To też może Cię zainteresować

Poniżej Golubia-Dobrzynia osiąga prawie 40 m szerokości przy średniej głębokości 1 – 3 metrów. Od Jeziora Drwęckiego rzeka bardzo mocno meandruje tworząc romantyczne zakola pośród łąk. Drwęca uchodzi do Wisły (na 728,4 km) obok ruin zamku króla Kazimierza Wielkiego w Złotorii, na wysokości 36, 6 m n.p.m.

Na całej długości jest to rezerwat

W 1961 roku rzeka na całej długości została uznana rezerwatem ichtiofaunistycznym (rez. "Rzeka Drwęca"), w którym ochroną gatunkową objęto: troć wędrowną, certę, pstrąga potokowego oraz łososia. Ponadto przy ujściu Drwęcy do Wisły żyje dość ciekawe zwierzę z przyssawką o nazwie minóg rzeczny.

To też może Cię zainteresować

Od średniowiecza aż po XIXw. Drwęca była wykorzystywana do spławiania drewna. Od końca XVIII w. do 1920 roku stanowiła granicę państwową pomiędzy Prusami a Rosją. Krzyżacy wykorzystywali wody rzeki do tradycyjnego transportu płodów rolnych, leśnego runa, mięsa i skór. Na szkutach przewożono stal i sól. W późniejszym czasie nurt rzeki ułatwiał transport tratew, budowanych ze ściętych pni.

Biorąc udział w wycieczce pamiętajmy o zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa (maseczka, dystans społeczny) przeciwko wirusowi Covid.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska