Iwona Michałek - podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, zainicjowała dziś (23 lipca) cykl debat poświęconych szkole i wychowaniu. - Bardzo mi zależy, żebyśmy usłyszeli informacje z różnych stron Polski, od różnych środowisk, co należałoby zmienić, poprawić, wzmocnić w sferze wychowawczej szkoły - mówiła Iwona Michałek.
Nauka języka obcego za darmo! Trwają zapisy
Posłanka chwaliła władze Torunia za zaangażowanie w edukacyjne działania i rozwiązywanie trudnych sytuacji. - Ważne jest to, że w toruńskich szkołach nie pracujemy od zdarzenia do zdarzenia. Od trzech lat w mieście obowiązuje Strategia Rozwoju Edukacji Miasta Torunia na lata 2016-2023, gdzie znajduje się cały pakiet zadań związanych z wychowaniem - mówił prezydent Michał Zaleski.
Debata „O wychowaniu przy toruńskim okrągłym stole” miała trzy cele - określenie kierunków działań w zakresie wspierania wychowawczej funkcji szkoły, wskazanie obszarów wymagających wzmocnienia oraz znalezienie rozwiązań służących skutecznej realizacji funkcji wychowawczej szkoły. Podzielono ją na cztery panele dyskusyjne: agresywne dziecko w grupie, wychowanie do podejmowania decyzji w kontekście doradztwa zawodowego, aktywność rodzica w szkole i bezpieczeństwo.
W debacie uczestniczyli m.in. pracownicy Wydziału Pedagogiki UMK, nauczyciele i dyrektorzy szkół, przedstawiciele kuratorium oświaty, urzędów pracy i rodzice. - Cyberprzestrzeń to jest dzisiaj chyba najbardziej powszechne zagrożenie. To przestrzeń, w której dzieci robią sobie krzywdę i mogą spotkać złych dorosłych, którzy mogą im zrobić krzywdę - mówił Piotr Biegalski, nauczyciel religii i filozofii w ZS nr 10.
- O problemach, które mogą pojawić się w szkole - narkotyki, papierosy czy hejt w sieci - trzeba rozmawiać z dziećmi w domu i przestrzegać je przed nimi - podkreślał Marcin Pilarski, rodzic uczestniczący w debacie.
Flash INFO, odcinek 24 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
