Kiedy i po co pacjenci przychodzą do apteki?
- Przepisy prawa farmaceutycznego nakładają na rady powiatów obowiązek ustalenia dni i godzin pracy aptek ogólnodostępnych m.in. w porze nocnej - informuje Małgorzata Pietrzak, prezes Pomorsko - Kujawskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Bydgoszczy oraz wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. - Od wielu lat mamy do czynienia z sytuacją, w której farmaceuci ponoszą straty w związku z pełnieniem nocnych dyżurów. Średni obrót apteki podczas jednego takiego dyżuru sięga zaledwie 50-70 zł, natomiast przeciętny koszt pracy apteki w porze nocnej to nawet kilkaset złotych.
Prezes Pomorsko - Kujawskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Bydgoszczy dodaje: - Nocą sprzedawany jest głównie asortyment, który nie zapewnia placówkom odpowiedniej rentowności, np. pojemniki na mocz, prezerwatywy czy testy ciążowe.
- Praktyka pokazuje, że w zdecydowanej większości pacjenci odwiedzają apteki do 22.00. Pełnienie dyżurów do tej godziny odpowiada w pełni na ich potrzeby. Dyżurowanie po 22.00 nie znajduje uzasadnienia - zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i pacjentów, którzy sporadycznie odwiedzają apteki w godz. 22:00-6:00. Zwracamy na to uwagę władzom powiatów, licząc na kompromis w tej sprawie - mówi Małgorzata Pietrzak.
W których miastach Kujaw i Pomorzu dyżurują nocne apteki, a w których są w nocy zamknięte. Dlaczego? Po odpowiedzi zapraszmay do poniższej galerii zdjęć:
![W tych miastach Kujaw i Pomorza dyżurują nocne apteki, a w tych są w nocy zamknięte. Dlaczego? [lista]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/1c/10/6178052508520_p.jpg?1635255590)
