Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku do pożarów budynków mieszkalnych strażacy wyjeżdżali już ponad tysiąc razy

Magdalena Janowska [email protected] tel. 56 619 99 19
Wczoraj płonęła kamienica przy ulicy Śląskiej w Bydgoszczy. Strażacy walczyli z ogniem 1,5 godziny. Obyło się bez ofiar.
Wczoraj płonęła kamienica przy ulicy Śląskiej w Bydgoszczy. Strażacy walczyli z ogniem 1,5 godziny. Obyło się bez ofiar. fot. Tytus Żmijewski
- Przed zimą koniecznie skontrolujmy stan instalacji grzewczej - apelują kominiarze i strażacy. - To najprostszy sposób, by uniknąć tragedii.

Choć sezon grzewczy dopiero się rozpoczął, przez nasz region już przeszła fala pożarów. W ostatnich dniach ogień strawił dwa budynki w Toruniu, jeden we Włocławku, a wczoraj kolejny - w Bydgoszczy. Najtragiczniejszy okazał się niedzielny pożar przy ul. Kopernika w Toruniu, gdzie spłonął młody człowiek.

Komin do sprawdzenia
- Najczęstszą przyczyną pożarów budynków mieszkalnych jest nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych - mówi Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. - Wykorzystywanie niewłaściwego opału i nieczyszczenie przewodów kominowych to błędy, które wciąż się powtarzają.

Kolejne to nieostrożność w posługiwaniu się ogniem (zostawianie niedopałków papierosów czy płonących świeczek) oraz korzystanie z wadliwych urządzeń i instalacji grzewczych.

Zdaniem Grzegorza Kordziń-skiego z toruńskiej Spółdzielni Pracy Kominiarzy, większości zimowych pożarów można by uniknąć, gdyby właściciele domów i kamienic przestrzegali kilku podstawowych zasad. - Raz w roku konieczna jest kompleksowa kontrola wszystkich przewodów kominowych - mówi Kordziński. - Właściciele i zarządcy kamienic stosują się do tych wytycznych, ale osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych najczęściej je lekceważą. Choć od lat prasa trąbi o zagrożeniach, jakie wynikają ze złego stanu instalacji grzewczej, ludzie wciąż nie chcą kominiarza.

Czyszczenie dymowych przewodów kominowych powinno odbywać się cztery razy w roku, spalinowych - dwa razy, a wentylacyjnych - tylko raz. Wizyta kominiarza to koszt od 25 do 50 zł.
O rozsądek w sezonie grzewczym apelują także strażacy. - Jeśli używamy np. piecyków elektrycznych, by dogrzać mieszkanie, korzystajmy z nich zgodnie z instrukcją - mówi Małgorzata Jarocka-Krzemkowska. -
Takie urządzenie zawsze należy wyłączać na noc, a także wtedy, gdy opuszczamy ogrzewane pomieszczenie. Na grzejnikach elektrycznych nie można np. suszyć prania, o czym wielu z nas zapomina. Nie można także stawiać ich w pobliżu firan, zasłon i innych łatwopalnych materiałów.

Czarny sezon
Od stycznia do 20 października br. w naszym województwie do płonących budynków mieszkalnych strażacy wyjeżdżali aż 1033 razy. Wtym samym okresie ubiegłego roku interwencji było 967. Wówczas ogień pochłonął 22 ofiary, w tym roku już 14.

Jak wynika ze statystyk, każdego roku do największej liczby pożarów domów, bloków, altan itp. dochodzi między październikiem a marcem. Najczarniejszy okazał się styczeń br. - wówczas ogień wybuchał w nich aż 175 razy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska