https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W ubiegłym roku 219 osób zginęło na drogach województwa

(M)
W ubiegłym roku 219 osób zginęło na drogach województwa.
W ubiegłym roku 219 osób zginęło na drogach województwa. Andrzej Bartniak
Do ideału nam daleko, ale polskie drogi są bezpieczniejsze. W ubiegłym roku odnotowano aż o 16 procent mniej wypadków śmiertelnych niż w 2011. Policja uważa, że jedną z metod poprawy bezpieczeństwa, jest większe dyscyplinowanie kierowców. A kierowcy? Mówią, że spotyka ich kolejna restrykcja.

Od wielu lat nie odnotowano takiej poprawy statystyki wypadków śmiertelnych, jak w minionym roku. Mniejsza jest także liczba rannych - o 9 proc. oraz zatrzymanych podczas jazdy pod wpływem alkoholu - dokładnie o 12 tysięcy - informuje Komenda Główna Policji.

W roku 2012 na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 1317 wypadków, w których zginęło 219 osób, rany odniosło 1487. W roku 2011 odnotowano 1335 wypadków, które kosztowały życie 233 osób i rany u 1464.

- Te statystykę nazwałbym światełkiem w tunelu. Jest nieco lepie - stwierdza podinsp. Robert Olszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. - Znaczniejszą poprawę widzę w liczbie kierowców zatrzymanych przez nas pod wpływem alkoholu. Tym bardziej że w minionym roku przeprowadziliśmy ponad 487 tysięcy kontroli trzeźwości. Dla porównania, w roku 2011 - prawie 392 tysiące.

Zobacz także: Fotoradary na drogach w Kujawsko-Pomorskiem

W roku 2011 w regionie zatrzymano 8 tys. 505 pijanych kierowców (powyżej 0,5 promila alkoholu), w 2012 - 7 tys. 999.

Komenda Główna Policji ma pomysł na większe zdyscyplinowanie kierowców popełniających szczególnie drastyczne wykroczenia - chce im zabierać - jeszcze na drodze - prawa jazdy na miesiąc.

- To złe rozwiązanie - twierdzi Bogdan Sekuła, kierowca z Ostromecka. - Policja nie zawsze ma rację, o czy przekonałem się na własnej skórze. Za spowodowanie wypadku funkcjonariusze obwinili mnie. Dopiero przed sądem w drugiej instancji uznano współwinę kobiety, która wyprzedzała z dużą prędkością moje auto i nie zauważyła świateł kierunku.

Zdaniem naszego rozmówcy, trudno jest udowodnić policji, że się myli. Dlatego radzi montować w autach niedrogie urządzenie rejestrujące jazdę.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maciek
Cytuję "Dopiero przed sądem w drugiej instancji uznano współwinę kobiety, która wyprzedzała z dużą prędkością moje auto i nie zauważyła świateł kierunku"
Jeżeli faktycznie tak było, że sygnalizacja zmiany kierunkiem powoduje że mamy pierwszeństwo a zgodnie z wyrokiem sądu tak było to znaczy, że żyjemy w chorym kraju albo pan/pani sędzia w ogóle nie mają pojęcia o sytuacjach drogowych..i kodeksie ruchu drogowego
G
Gość
Czy jest możliwość uzyskania informacji jak to wygląda z podziałem na poszczególne 144 gminy?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska