20 tys. kurcząt porzuconych na lotnisku w Madrycie. Spędziły trzy dni bez jedzenia
W wieku 105 lat zmarł Jan Sobolewski z Wąbrzeźna
Jan Sobolewski zmarł 9 października, blisko miesiąc po swoich urodzinach, które obchodził 11 września.
Jan Sobolewski, urodzony w Radzyniu Chełmińskim, ukończył Seminarium Nauczycielskie w Grudziądzu, a następnie ochotniczo odbył służbę wojskową. Został z niej przeniesiony do rezerwy w stopniu plutonowego. W sierpniu 1939 roku, już w stopniu podporucznika, zameldował się w dowództwie 27. Dywizji Piechoty w Kownie, gdzie został adiutantem dowódcy 50. Pułku Piechoty. Brał udział w walkach nad Bzurą, gdzie został ranny i dostał się do niewoli. Jako jeniec wojenny przebywał w oflagu Murnau w Bawarii.
Do Polski wrócił w 1946 roku. Rozpoczął wtedy swoją przygodę z nauczaniem matematyki w Zespole Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie, której od 1963 roku do czasu przejścia na emeryturę w 1975 roku był dyrektorem.
Jest autorem książki "Zawiłe drogi życiowe".
- Do końca swojego życia interesował się zarówno sprawami lokalnymi, jak i tymi wykraczającymi poza region. Ciekawy był świata i śledził różne wydarzenia. Z inicjatywy pana Jana od paru lat 1 września z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej odprawiona była msza święta w intencji Ojczyzny
- mówi Anna Borowska z Urzędu Miasta w Wąbrzeźnie.
Przeczytaj także:
Jan Sobolewski działał w Związku Nauczycielstwa Polskiego, w Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznakę ZNP, Odznakę Związku Inwalidów Wojennych, Medal Zwycięstwa i Wolności, Statuetkę Burmistrza Wąbrzeźna, Kombatancki Krzyż Zwycięstwa oraz medal marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
