Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waszmość jakim herbem się pieczętujesz? Nie wiesz? W radziejowskiej bibliotece powiedzą od czego zacząć poszukiwania.

Jolanta Mlodecka
Jolanta Mlodecka
W radziwejowskiej bibliotece prelekcję dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz osób zainteresowanych tematem wygłosił historyk Józef Nowakowski. Będzie kolejna.

Co wiemy o herbach? W ostatnich latach herb stał się ważnym elementem promocyjnym mniejszych i większych miejscowości, tworzącym ich pozytywny wizerunek. Dawniej głównym wzorcem treści i symboliki herbu miejskiego była pieczęć miejska. Na ziemiach polskich pierwsze pieczęcie miejskie pojawiły się w drugiej połowie XIII w., najwcześniej na Śląsku i Pomorzu.

Józef Prusinowski był wielkim obywatelem Radziejowa, który sławił Kujawy. Teraz ukazały się jego wspomnienia

Władze miasta najczęściej posługiwały się kilkoma pieczęciami, przywieszonymi do dokumentów w zależności od ich rodzaju i znaczenia prawnego. Wzorzec przedstawieniowy pieczęci oraz barwy godła określały dokumenty herbowe nadane miastu przez władców. Najczęściej symbolika przekazywała informacje o mieście.

W XIV w. dominowały pieczęcie z wizerunkami przejętymi z tarcz herbowych właścicieli, czyli założycieli miast. Wyjątkowo godła herbowe posiadały wyobrażenia odnoszące się do położenia naturalnego miast czy do gospodarki.
W XV w. na pieczęciach pojawiają się nie tylko wyobrażenia przejęte z herbów właścicieli, ale także elementy reprezentujące położenie naturalne, nazwy i gospodarkę miast.

To tyle o herbach miast. Ale o herbach można mówić znacznie więcej, zwłaszcza o herbach rodzinnych. I o nich będzie mówił Józef Nowakowski podczas drugiego spotkania pt. "Od czego zacząć poszukiwania, aby stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny - podstawy heraldyki". Spotkanie zaplanowano na 25 bm., godz. 13 w radziejowskiej bibliotece.

Flash Info odcinek 5 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska