Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Watchdog Polska zgłasza do prokuratury gminy, które przekazały Poczcie Polskiej dane

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Watchdog Polska zgłasza do prokuratury gminy, które udostępniły dane mieszkańców Poczcie Polskiej.
Watchdog Polska zgłasza do prokuratury gminy, które udostępniły dane mieszkańców Poczcie Polskiej. Tomasz Hołod/zdjęcie ilustracyjne
Sieć Obywatelska Watchdog Polska wysłała pytania do wszystkich gmin o to, czy przekazywały pocztowcom informacje z wykazów mieszkańców. Mowa jest o kilku gminach w Kujawsko-Pomorskiem.

"Każde działanie, każda decyzja władz publicznych musi mieć oparcie w przepisach. Mówi o tym artykuł 7 Konstytucji RP: Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Ignorowanie tego artykułu przez rządzących w końcu dotknęło nas powszechnie" - informuje Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Dalej w komunikacie na stronie internetowej organizacji pozarządowej czytamy: "W Polsce jest zwyczaj, że władza ma rację. Ale czy mierzy się z konsekwencjami własnych decyzji? Rzadko. Tym razem namówiła do bezprawnego działania, czyli przekazania Poczcie Polskiej spisów wyborców, część samorządów. I to one, jako pierwsze, za to bezprawie odpowiedzą."

Działacze Watchdog zapytali wszystkie gminy w Polsce o to, czy przekazały Poczcie Polskiej listy wyborców, lub czy zamierzają to zrobić przed przyjęciem ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku. Z danych z ponad jednej trzeciej urzędów, które udzieliły odpowiedzi wynika, że około 8 procent gmin przekazało spisy, 60 procent samorządów nie zrobiło tego, a 32 proc. udzieliło "niejednoznacznej odpowiedzi".

W przypadkach gmin, które przekazały sporne dane Poczcie Polskiej, Watchdog Polska informują prokuratury i przekazują sprawy do zbadania, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa.

"Pierwsze 12 zawiadomień właśnie zostało wysłane. Te gminy to – Boguty-Pianki, Dobra (małopolskie), Gielniów, Klonowa, Łochów, Nurzec-Stacja, Pniewy (mazowieckie), Radziłów, Siemiątkowo, Smyków, Widawa, Witonia" - informuje organizacja.

Z kolei Gazeta Wyborcza wśród samorządów w Kujawsko-Pomorskiem Watchdog wskazuje jako te, które udostępniły dane mieszkańców, wylicza 8 gmin. Nie podajemy ich nazw, ponieważ my również - jako "Gazeta Pomorska" skierowaliśmy do tych samorządów pytanie o to, czy przekazały wspomniane dane.

W przypadku Chocenia, z którego odpowiedź już otrzymaliśmy - Watchdog Polska miała skierować zawiadomienie do prokuratury.

- Nie byłem osobiście zwolennikiem przekazywania spisu wyborców Poczcie Polskiej, mimo pisma ze wskazaną podstawą prawną w postaci ustawy o zwalczaniu pandemii podpisanego przez pana premiera. Uznałem jednak, że prezes chyba wie, co robi i skoro takie pismo przesłane do samorządów z podstawą prawną, to rozumiem, że nie wójtowi oceniać, czy ustawa o zwalczaniu pandemii jest właściwa, czy nie. Od tego są sądy - mówi Roman Nowakowski, wójt gminy Choceń. - Oczywiście mam na ten temat własne zdanie, natomiast uważam, że jeśli teraz każdy obywatel miałby oceniać, czy np. doszło do przekroczenia prawa o ruchu drogowym, jest po prostu... Jest zapis, który jednoznacznie wskazuje, iż premier wskazał, że powołuje się w tym przypadku na tę konkretną ustawę, więc przekazaliśmy (dane, przyp. red.).

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska