Ważne dla wierzycieli grupy „Ziarno” z Cichoradza. Kto ma największe szanse na odzyskanie pieniędzy? Propozycje układowe

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Tak było na spotkaniu wierzycieli w Przysieku, jeszcze przed pandemią
Tak było na spotkaniu wierzycieli w Przysieku, jeszcze przed pandemią Lucyna Talaśka-Klich
- Kiedy wreszcie odzyskamy swoje pieniądze? - pytają zdenerwowani wierzyciele grupy „Ziarno”. Walczą o to od ponad roku, a pandemia nie pomaga w rozwiązaniu problemu. Wierzycieli jest 760!

- Dlaczego wciąż nie wiadomo, co się stało z naszymi pieniędzmi?- pyta rolnik z okolic Chełmna, którego rodzina czeka na odzyskanie 150 tys. zł za rzepak i zboże.

W lutym było spotkanie wierzycieli w Przysieku

To też może Cię zainteresować

Wierzyciele grupy "Ziarno" bez towaru i pieniędzy

Ponad rok temu dostarczono je do cichoradzkiej Grupy Producentów Rolnych „Ziarno” (gm. Zławieś Wielka, pow. toruński), ale - pomimo prób - rolnikom nie udało się odzyskać ani pieniędzy, ani ziarna. - Miała być restrukturyzacja firmy, ale o tej sprawie też nikt nas nie informuje - dodaje gospodarz.

Stefan Kowalski, prezes Grupy Producentów Rolnych „Ziarno” , mówi, iż wciąż nie rozumie jak doszło do tego, że ich firma, która przez wiele lat płaciła rolnikom na czas, rozwijała się, nagle popadła w tarapaty finansowe. - Staramy się, by z pomocą restrukturyzacji, móc oddać pieniądze wierzycielom. Wcześniej zrobiliśmy co mogliśmy, by pospłacać część zobowiązań wobec rolników. Robiliśmy to nawet kosztem prywatnego majątku naszej rodziny. W sprawie grupy Ziarno sąd wyznaczył nadzorcę sądowego. Czekamy na rozwój wypadków, bo zależy nam na tym, żeby uregulować należności.

Wierzycielem grupy „Ziarno” jest także Łukasz Zbonikowski, były poseł PiS, który kiedyś pomagał poszkodowanym przez firmę Jantur. Z wykształcenia prawnik, jest rolnikiem prowadzącym gospodarstwo w Sarnowie (pow. chełmiński). Czeka na kilkadziesiąt tysięcy złotych: - Część odzyskałem w usługach polowych świadczonych przez państwa Kowalskich, ale gdybym miał tylko w ten sposób odzyskiwać pieniądze, to zajęłoby to wiele lat!

Przypomnijmy, że Sąd Rejonowy w Toruniu postanowieniem z 5 lutego 2020 r. otworzył dla spółki przyspieszone postępowanie układowe wyznaczając m.in. sędziego komisarza - sędziego Ryszarda Kołodziejskiego oraz nadzorcę sądowego - Krzysztofa Gołąba.

Śledztwo toczy się. Przesłuchano ponad 300 świadków i pokrzywdzonych

Pod koniec minionego roku do Prokuratury Rejonowej w Toruniu złożono zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez spółkę.

Co udało się dotąd zrobić w tej sprawie? Andrzej Kukawski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Toruniu wyjaśnia, że „Śledztwo sygn. PO I Ds. 8.2020 Prokuratury Okręgowej w Toruniu (...), toczy się. Dotąd odebrano zeznania od ponad 300 świadków i pokrzywdzonych, zgromadzono konieczną dokumentację, zasięgnięto opinii biegłego z zakresu księgowości śledczej.”

Pandemia nie pomaga, a wierzyciele grupy "Ziarno" muszą zagłosować

Michał Gilewicz, prawnik Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, która stara się wspierać poszkodowanych, mówi: - Pandemia zapewne w tej sprawie nie pomaga. Co prawda postępowanie układowe jest uproszczone, ale wierzyciele muszą zagłosować. A w czasach pandemii można to zrobić korespondencyjnie.

Valeria Grzebińska, kierownik Sekretariatu w Kancelarii Adwokackiej adw. Krzysztof Gołąb, poinformowała m.in.: ”(...) 9 września 2020 roku, w Sądzie Rejonowym w Toruniu, V Wydział Gospodarczy został złożony spis wierzytelności, spis wierzytelności spornych oraz plan restrukturyzacyjny z propozycjami układowymi.(...) Podała, że w Monitorze Sądowym i Gospodarczym z 10 listopada 2020 r. ukazało się ogłoszenie o złożeniu spisu wierzytelności i spisu wierzytelności spornych oraz możliwości przeglądania obu spisów w Sądzie.

W spisie wierzytelności umieszczono 760 wierzycieli z łączną sumą wierzytelności - 35 521 522,01 zł. W spisie tym uwzględniono podział wierzycieli na pięć grup. W spisie wierzytelności spornych umieszczono 2 wierzycieli z sumą wierzytelności 336 431,45 zł .

Układ zależy od wierzycieli grupy Ziarno

9 grudnia Valeria Grzebińska poinformowała także: “(...)w dniu 30 listopada 2020 roku Nadzorca Sądowy złożył w Sądzie restrukturyzacyjnym wniosek o wyrażenie przez Sędziego – komisarza zgody na przeprowadzenie głosowania nad zawarciem układu w niniejszym postępowaniu z pominięciem zwoływania zgromadzenia wierzycieli, tj. korespondencyjnie. Powyższe uzasadnione jest liczbą wierzycieli uczestniczącą w niniejszym postępowaniu, jak również sytuacją w kraju związaną z pandemią COVID – 19 i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi, które uniemożliwiają zwołanie zgromadzenia wierzycieli (niemalże 800 osób). Wedle wiedzy Nadzorcy Sądowego, wniosek ten nie został dotychczas rozpoznany. (...)“

Dodała, że przyjęcie układu uzależnione jest od decyzji wierzycieli: (…) Stosownie do art. 119 ust. 1 ustawy Prawo restrukturyzacyjne (dalej jako „p. r.”) uchwała zgromadzenia wierzycieli o przyjęciu układu zapada, jeżeli wypowie się za nią większość głosujących wierzycieli, którzy oddali ważny głos, mających łącznie co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności przysługujących głosującym wierzycielom.

Jeżeli głosowanie nad układem przeprowadza się w grupach wierzycieli, obejmujących poszczególne kategorie interesów, co ma miejsce w niniejszym przyspieszonym postępowaniu układowym, układ zostaje przyjęty, jeżeli w każdej grupie wypowie się za nim większość głosujących wierzycieli z tej grupy, mających łącznie co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności, przysługujących głosującym wierzycielom z tej grupy. Układ zostaje przyjęty, chociażby nie uzyskał wymaganej większości w niektórych z grup wierzycieli, jeżeli wierzyciele mający łącznie dwie trzecie sumy wierzytelności przysługujących głosującym wierzycielom głosowali za przyjęciem układu, a wierzyciele z grupy lub grup, które wypowiedziały się przeciw przyjęciu układu, zostaną zaspokojeni na podstawie układu w stopniu nie mniej korzystnym niż w przypadku przeprowadzenia postępowania upadłościowego (art. 119 ust. 2 – 3 p. r.).

Wskazania przy tym wymaga, że stosownie do art. 113 ust. 1 p. r. na zgromadzeniu wierzycieli można zawrzeć układ, jeżeli w zgromadzeniu uczestniczy co najmniej jedna piąta wierzycieli uprawnionych do głosowania nad układem.”

PROPOZYCJE UKŁADOWE. WARUNKI SPŁATY WIERZYTELNOŚCI

Propozycje układowe zakładają warunki spłaty wierzytelności układowych odrębne dla V grup wierzycieli (Źródło: Kancelaria Adwokacka adw. Krzysztof Gołąb), rolników dotyczą trzy z nich:

GRUPA I – 442 Wierzycieli.
Obejmuje Wierzytelności do kwoty 10 tys. zł roszczenia głównego na łączną kwotę 1.453.863,28 zł, które Spółka spłaci w kwocie roszczenia głównego przy umorzeniu całości odsetek i kosztów postępowania (kosztów sądowych oraz kosztów zastępstwa procesowego) i egzekucyjnych do 31.03.2022 roku.

GRUPA II – 303 Wierzycieli.
Obejmuje Wierzycieli posiadających wierzytelności w przedziale 10.000,01 – 200.000 zł roszczenia głównego na łączną kwotę 11.065.432,13 zł . Ich spłata nastąpi w kwocie roszczenia głównego zredukowanego o 70%, przy umorzeniu całości odsetek i kosztów postępowania (kosztów sądowych oraz kosztów zastępstwa procesowego) i egzekucyjnych, w rocznych nieoprocentowanych ratach do 2030 r., przy czym pierwsza rata płatna będzie do 31.03.2023 r. w proporcji obliczonej dla każdego z Wierzycieli z podziału kwoty 1.610 tys. zł, zaś kolejne raty z proporcjonalnego podziału kwoty 663 tys. zł.

GRUPA III – 15 Wierzycieli.
Obejmuje Wierzycieli posiadających wierzytelności od 200.000,01 zł kwoty roszczenia głównego na łączną kwotę 21.046.127,17 zł. Ich spłata nastąpi w kwocie roszczenia głównego zredukowanego o 70%, przy umorzeniu całości odsetek i kosztów postępowania (kosztów sądowych oraz kosztów zastępstwa procesowego) i egzekucyjnych, przy czym 2/3 zredukowanego roszczenia zostanie spłacona w formie pieniężnej, zaś pozostała 1/3 w łącznej wysokości 1.734.252,72 zł poprzez konwersję wierzytelności na udziały w kapitale zakładowym, przy wartości nominalnej udziału 10 zł. Spłata pieniężna nastąpi w rocznych nieoprocentowanych ratach. Pierwsza rata płatna do 31.03.2022 r. w proporcji obliczonej dla każdego Wierzyciela z podziału kwoty 1.610 tys. zł, a następne raty z podziału kwoty 663 tys. zł.

Stosownie do treści art. 156 ust. 3 Prawa restrukturyzacyjnego wskazuje się, iż: a) kapitał zakładowy spółki zostanie podwyższony o kwotę 1.734.252,72 zł; b) wartość 1 nowo utworzonego udziału wynosi 10,00 zł; c) ilość nowo ustanowionych udziałów to 173.425; d) pierwszeństwo w objęciu nowo utworzonych udziałów zostaje wyłączone.

GRUPY IV i V – obejmują wierzytelności Skarbu Państwa i ZUS.

Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie