MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włocławek będzie miał więcej elektrycznych autobusów. Kiedy wyjadą na ulice? Zdjęcia

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
Na ulicach Włocławka będzie więcej elektrycznych autobusów. Pod koniec maja ratusz rozstrzygnął przetarg na dostawę sześciu pojazdów oraz ładowarek. Elektryki dotrą do miasta w 2025 roku. Zasięg pojazdów wynosi 302 kilometry.

Spis treści

Na drogach Włocławka pojawi się sześć nowych autobusów elektrycznych

W taborze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego są już elektryczne autobusy. Po ulicach miasta jeździ kilkanaście elektryków marki Solaris i MAN. Wkrótce MPK wzbogaci się o kolejne elektryki. Pod koniec maja 2023 roku włocławski ratusz wybrał bowiem firmę, która dostarczy sześć nowych pojazdów. Do floty MPK dołączą kolejne Solarisy. Gwarantowany zasięg autobusów w każdych warunkach pogodowych, wynosi 302 km.

„Wybraliśmy dostawcę 6 fabrycznie nowych autobusów elektrycznych, które dołączą do floty Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Włocławku. Firma Solaris Bus & Coach sp. z o.o. z siedzibą w Bolechowie-Osiedle dostarczy autobusy wyposażone m. in. w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej. Udzieli też gwarancji na całość pojazdów - 72 miesiące, układ napędowy - 96 miesięcy, na magazyn energii - 144 miesiące. W ramach postępowania wybraliśmy również dostawcę ładowarek niezbędnych do obsługi nowych autobusów” – przekazał w mediach społecznościowych Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka.

Tyle kosztować będą nowe Solarisy, które dotrą do Włocławka

Nowe elektryki dotrą do Włocławka w 2025 roku w kilku transzach. Pojazdy będą docierać w odstępach kwartalnych. Łącznie kosztować będą blisko 20 milionów złotych (dokładnie: 19 917 144,00 zł brutto), ale miasto ma dostać około 85 procentowe dofinansowanie na ich zakup. W budżecie zarezerwowano na ten cel ponad 2 miliony złotych (2 214 000 zł).

- Dofinansowanie pochodzić będzie ze środków Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza. Liczymy na dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, które będzie wynosić około 85 procent. Sam konkurs jest w trakcie, ale w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zablokowano pieniądze dla Włocławka – przekazał nam Krzysztof Kukucki.

Zamówiono także sześć ładowarek zajezdniowych

Druga część zadania pod nazwą „Tabor na potrzeby czystej komunikacji w mieście Włocławek", to dostawa ładowarek. Na tę część zadania przeznaczono w budżecie ponad 1,5 mln zł (1 563 453 zł). Sześć ładowarek zajezdniowych dostarczy firma ZPUE z Włoszczowej, której ofertę uznano za najkorzystniejszą. Była to jednocześnie najtańsza oferta – wybrana w przetargu firma dostarczenie ładowarek wyceniła na ponad 900 tysięcy złotych (911 481,66 zł brutto). Okres gwarancji wyniesie 84 miesiące. Dostawą ładowarek zainteresowane były także cztery inne firmy, ich oferty przekraczały milion złotych:

  • Enika z Łodzi – 1 505 520,00 zł;

  • Elektrometal z Cieszyna – 1 098 882,00 zł;

  • Ekoenergetyka-Polska z Zielonej Góry – 1 279 175,40 zł;

  • Medcom z Warszawy – 1 571 630,00 zł.

Takie moją być nowe autobusy elektryczne we Włocławku

W specyfikacji warunków zamówienia podano parametry nowych autobusów. Pojazdy mają mieć 11500 - 12.500 mm długości i od 2.500 do 2.550 mm szerokości. Wysokość pojazdu, to maksymalnie 3.650 mm.

Trwa głosowanie...

Korzystając z komunikacji miejskiej...

Autobus musi być wyposażony w licznik poboru (bądź inne urządzenie pomiarowe) energii elektrycznej zużytej do naładowania baterii trakcyjnych oraz w system zliczający ilość cykli ładowania baterii trakcyjnych w całym okresie użytkowania bez możliwości wykasowania zarejestrowanych danych. Dane odczytywać będzie MPK.

Baterie trakcyjne mają mieć pojemność nominalną nie mniejszą niż 475 kWh, a użytkową nie mniejszą, niż 400 kWh. Co istotne, system ładowania (zarówno autobus jak i ładowarka) ma być kompatybilny z dotychczas eksploatowanymi przez włocławskie MPK autobusami i ładowarkami.

Nowe niskopodłogowe elektryki będą wyposażone w system informacji pasażerskiej, monitoring, system zliczania pasażerów, nagłośnienie, klimatyzację oraz ogrzewanie (piec spalinowy wraz z podgrzewaczem elektrycznym). W każdym z pojazdów zamontowane będą trzy kasowniki. Całkowita liczna miejsc w autobusie ma wynosić nie mniej, niż 70.

„Siedzenia pasażerskie wykonane będą z tworzywa sztucznego, wyklejone wykładziną tapicerowaną „miękkie”, z możliwością łatwego zmywania, demontażu i montażu. Materiał o gramaturze 500 g/m.kw. Materiał o kolorystyce zunifikowanej z kolorystyką siedzeń w autobusach użytkownika” – zaznacza ratusz w specyfikacji warunków zamówienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Włocławek będzie miał więcej elektrycznych autobusów. Kiedy wyjadą na ulice? Zdjęcia - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska