Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

Nocnej apteki nie ma Włocławku już od maja 2021 roku
Apteka Dbam o Zdrowie zlokalizowana na placu Wolności we Włocławku, całodobowe dyżury (także w niedziele i święta) - na mocy uchwały Rady Miasta – pełnić zaczęła w październiku 2020 roku. Zawiesiła je już w maju 2021 roku. We Włocławku do tej pory nie ma nocnej apteki.
Kwestię problemów z zakupem leków w godzinach nocnych już nie raz omawiano na sesjach Rady Miasta Włocławek. Podczas wrześniowej sesji w 2021 roku Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta Włocławka, przekazała, że – z godnie z ustawą prawo farmaceutyczne - samorząd miasta ma obowiązek ustalenia godzin pracy aptek na terenie miasta, ale nie ma żadnych możliwości prawnych, żeby ten przepis egzekwować. Zaznaczyła również, że miasto nie ma obecnie możliwości prawnych, aby dofinansować funkcjonowanie apteki, ponieważ byłoby to naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Włocławski radny Piotr Kowal wystosował interpelację w sprawie nocnej apteki
1 lutego 2022 roku radny Piotr Kowal, który obecnie pełni także funkcję przewodniczącego Rady Miasta, wystosował interpelację do prezydenta Marka Wojtkowskiego, w której przypomniał o dotkliwym dla mieszkańców problemie braku apteki działającej w nocy i zaproponował trzy sposoby rozwiązana problemu.
- Od maja 2021 r. nasze Miasto zmaga się z dotkliwym problemem braku apteki świadczącej całodobowo swoje usługi. Mając na względzie szczególny czas, kiedy dostęp do systemu ochrony zdrowia jest ograniczony, każdy miesiąc trwania sytuacji, w której mieszkańcy naszego miasta są pozbawieni możliwości korzystania z apteki w systemie całodobowym stwarza dodatkowe zagrożenie dla zdrowia włocławian. Biorąc pod uwagę powyższe, a także to, iż nowelizacja przepisów regulujących zasady działania takich podmiotów z dnia 1 sierpnia 2019 r., uchwalona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, zakazuje prowadzenia aptek ogólnodostępnych podmiotom medycznym takim jak szpitale czy publiczne ośrodki zdrowia, tym samym odbierając samorządom możliwość zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkańców w zakresie dostępu do leków i wyrobów leczniczych wskazuje, iż rozwiązania tego problemu mogą być następujące – napisał w interpelacji radny Piotr Kowal, podając trzy pomysły na rozwiązanie problemu.
Takie propozycje w sprawie nocnej apteki ma włocławski radny Piotr Kowal
Pierwszym rozwiązaniem, jakie proponuje radny Piotr Kowal, jest wprowadzenie - w drodze uchwały - obowiązku dyżurowania przez wszystkie apteki funkcjonujące na terenie miasta. Radny zaznacza, że ze względu na dużą liczbę aptek we Włocławku, częstotliwość takiego dyżurowania (w podziale na wszystkie apteki) nie wpływałaby negatywnie na ich rentowność i nie powodowałaby kolizji w codziennej działalności.
Drugi pomysł, to propozycja zwolnienia z uiszczania wszelkich opłat za wynajem pomieszczeń aptece zlokalizowanej w budynku Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej, przy ul. Kaliskiej 104A w zamian za prowadzenie stałych dyżurów całodobowych.
Trzecia propozycja radnego Kowala, to powierzenie organizacji i prowadzenia całodobowej apteki jednej ze spółek komunalnych (z wyłączeniem Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej z uwagi na wprowadzoną w sierpniu 2019 roku zmianę przepisów).
- Wprowadzenie w życie któregoś z wyżej wymienionych rozwiązań pozwoli zaspokoić istotną potrzebę mieszkańców Włocławka z zakresu dostępu do systemu ochrony zdrowia, tym samym istotnie podnosząc poziom życia obywateli naszego miasta – pisze Piotr Kowal w interpelacji.