https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Włocławku pojawi się patrol drogowy. Czym będzie się zajmował?

Justyna Trawczyńska
archiwum GP
Na ulicach naszego miasta mamy coraz więcej samochodów, dla których brakuje miejsc parkingowych. Wielu kierowców parkuje w miejscach niedozwolonych. Do włocławskiej straży miejskich trafia wiele zgłoszeń w tej sprawie. Tym problemem zajmie się patrol drogowy straży miejskiej.

Obecnie odsetek interwencji dotyczących nieprawidłowego parkowania stanowi około 50 procent ogólnej liczby zgłoszeń. W ubiegłym roku zgłoszenia dotyczących różnego rodzaju nieprawidłowości związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym (w tym również nieprawidłowego parkowania), stanowiły około 62 procent wszystkich interwencji zgłoszonych do Straży Miejskiej.

Podjęto decyzję, aby bliżej przyjrzeć się problemowi i go przeanalizować. Żeby móc podjąć odpowiednie działania komendant Straży Miejskiej postanowił wyodrębnić tzw. patrol drogowy, którego zadaniem w pierwszej fazie swojego działania będzie sprawdzenie zgodności oznakowania z obowiązującymi przepisami Ustawy prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku, Ustawy o drogach oraz normami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Aby działania patrolu drogowego Straży Miejskiej przyniosły dobry skutek, bieżącemu sprawdzeniu będzie podlegało nie tylko oznakowanie na drogach publicznych, lecz także oznakowanie stref ruchu i stref zamieszkania znajdujących poza drogami publicznymi, znajdujących się pod zarządem np. spółdzielni mieszkaniowych. Uwagi o ujawnionych nieprawidłowościach na drogach publicznych będą przekazywane tak, jak do tej pory bezpośrednio do Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych i Dróg, natomiast uwagi dot. dróg wewnętrznych do ich zarządców i administratorów.

Strażnicy miejscy podejmując zgłoszone interwencje bardzo często spotykają się z sytuacją, która uniemożliwia ich realizację, właśnie z uwagi na nieprawidłowy, czy też wręcz niezgodny z przepisami sposób oznakowania (odpowiedzialność wynika z art. 85a Kodeksu Wykroczeń).

Prawidłowe oznakowanie
da podstawę do zgodnego z prawem podejmowania działań wobec użytkowników wszystkich wymienionych kategorii dróg, przede wszystkim w przypadkach konieczności stosowania środków prawnych w postaci nakładania mandatów karnych, czy też kierowania wniosków o ukaranie do sądu wobec sprawców popełnionych wykroczeń.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska