MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We włocławskim szpitalu w ub. roku rodziło 19 dziewcząt. Dyrektorzy szkół zapewniają: - Wspieramy ciężarne uczennice

Małgorzata Goździalska
Badania psychologów wskazują, że nastolatki nie są przygotowane do pełnienia roli matki. Tymczasem zdarza się, że dzieci rodzą na wet uczennice w wieku trzynastu lat.
Badania psychologów wskazują, że nastolatki nie są przygotowane do pełnienia roli matki. Tymczasem zdarza się, że dzieci rodzą na wet uczennice w wieku trzynastu lat. Wojciech Alabrudziński
Dyrektorzy szkół zapewniają: - Wspieramy ciężarne uczennice. I podkreślają, że młodociane mamy dobrze sobie radzą z nauką. Nie opuszczają zajęć, są ambitne, nie sprawiają kłopotów wychowawczych.

- Czasami zdarza się, że zwalniamy uczennicę, gdy okazuje się, że pilnująca niemowlę babcia musi coś załatwić i potrzebna jest opieka ze strony mamy - mówi dyrektor jednego z podwłocławskich gimnazjów. - Ale nasza gimnazjalistka nas nie zawodzi, nie wagaruje, nie opuściła się w nauce.

Więcej wiadomości z Włocławka na www.pomorska.pl/wloclawek.

Wychowanie seksualne

Czy uczennice gimnazjów lub szkół ponadgimnazjalnych wynoszą ze szkół wiedzę z zakresu wychowania seksualnego? Jak się okazuje, w szkołach jest taki przedmiot jak przygotowanie do życia w rodzinie. - W ramach tego przedmiotu są lekcje obejmujące edukację seksualną - mówi dyrektorka jednego z gimnazjów we Włocławku. - Uczniowie dowiadują się także o antykoncepcji.

Zuzia, która jako gimnazjalistka zaszła w ciążę, twierdzi jednak, że w jej szkole o antykoncepcji było tyle, co nic. - Pani, która lekcje prowadziła, wspomniała, że można się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą, ale nie mówiła, jak to zrobić - tłumaczy. - A nikt nie zapytał. Ja też.

Za wcześnie na ciążę

Nauczycielka, która w jednym z włocławskich gimnazjów prowadziła takie zajęcia też przyznaje, że antykoncepcji nie poświęciła wiele uwagi. - Podkreślałam za to wielokrotnie, że w ich wieku jest za wcześnie na inicjację seksualną. Może jestem staroś-wiecka. Ale tak myślę. Bo, co niesie za sobą macierzyństwo w tak wczesnym wieku jak gimnazjalny?

Psychologowie też wskazują, że nastolatki nie są przygotowane do roli matki. Za najodpowiedniejszy wiek do rodzenia dzieci uważa się 20-29 rok życia. Z badań wynika, że optymalnym wiekiem matki dla prokreacji jest przedział 26-30 lat, natomiast, w miarę korzystnym 21-25 rok życia.

Najmniej korzystnym jest wiek poniżej 20 roku życia. Dlaczego? Wynika to z faktu, że dojrzałość biologiczną młoda dziewczyna osiąga w między 16 i 17 rokiem życia, natomiast emocjonalną około 20 roku życia.

Wpadła drugi raz?

Tymczasem, co prawda, rzadko, ale zdarza się, że dzieci rodzą nawet trzynastolatki. W jednej z podwłocławskich gmin dwa lata temu w ciążę zaszła dziewczyna w tym wieku. Urodziła zdrowe dziecko i wróciła do szkoły. Niemowlęciem opiekuje się babcia. Tymczasem wieść gminna niesie, że uczennica znów jest w ciąży.

Skontaktowaliśmy się ze szkołą, do której chodzi nastolatka. - Uczennica nie opuszcza lekcji, czy jest w ciąży nie wiemy - mówi zastępca dyrektora.- Jej mama twierdzi, że córka nie chce pójść do lekarza.

W ub. roku we włocławskim szpitalu rodziło 19 dziewcząt poniżej 18 roku życia. Jak się dowiedzieliśmy, zarówno na etapie przygotowań do porodu, jak i bezpośrednio po nim, najmłodsze matki często sobie radzą nadspodziewanie dobrze, zwłaszcza gdy mają wsparcie ze strony rodziny i akceptację środowiska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska