Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrówka rodzinna PTTK z Lubicza do Silna i Grabowca

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W najbliższą sobotę tj. 27 października Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza na kolejną wyprawę za miasto, w ramach popularnego cyklu wycieczek krajoznawczo-turystycznych „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

Spotkanie uczestników o godz. 7.45 na przystanku MZK linii nr 35 przy pl. św. Katarzyny, z którego odjadą o godz. 7.53 do miejscowości Lubicz Górny. Trasa będzie miała 14 km: Lubicz Górny – Opalenica – Wrotynia – Silno, do Grabowca. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.

Jak pisze Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu, Silno po raz pierwszy wymienione zostało w dokumencie księcia Władysława Opolczyka z 1391 roku, w którym zastawił wielkiemu mistrzowi Konradowi von Wallenrodemu Złotorię i pięć innych wsi (w tym Silino) w ziemi dobrzyńskiej, w zamian za pożyczkę pieniężną.

Z 1562 roku pochodzi wilkierz dla wsi (t.j. zbiór praw i obowiązków mieszkańców), w której osiedlono osadników olenderskich (mennonitów).

Pierwotnie wieś należała do starostwa bobrownickiego, a od 1662 roku do nowo utworzonego starostwa złotoryjskiego. W 1631 roku Silno oraz Gumowo należały do Tomasza Duplessis, na zasadzie dzierżawy od starostwa bobrownickiego. Do końca XVIII wieku kolejni starostowie podpisywali stosowne kontrakty dzierżawne z kolonistami olenderskimi.

W XIX wieku nastąpiła kolonizacja wsi przez Niemców. Od 1815 do 1920 roku przez wieś przebiegała granica pomiędzy zaborami: pruskim i rosyjskim.

Nad Wisłą jest usytuowany dawny budynek pruskiej straży granicznej i rzecznej komory celnej z przełomu XIX i XX wieku, która funkcjonowała do 1920 roku. To właśnie z tego miejsca mamy podane dokładne dane dotyczące żeglugi wiślanej z XIX wieku (m.in. ilości spławianego drewna i zboża oraz przepływających berlinek). Przy brzegu wiślanym, unikalny wodowskaz poziomu wody z XIX wieku. W sąsiedztwie komory celnej można znaleźć żeliwny słupek z orłem i datą roczną 1928.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska