https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wędrując przez park krajobrazowy...

Bogumił Drogorób
Narzędzia leśnych ludzi, dawniej używane,  zaprezentowano na wystawie przy Ośrodku  Edukacji Ekologicznej "Wilga".
Narzędzia leśnych ludzi, dawniej używane, zaprezentowano na wystawie przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Wilga". Bogumił Drogorób
Historia Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego liczy zaledwie piętnaście lat. O wiele starsza jest historia tych ziem, jeszcze bardziej ciekawa.

     Piętnastolecie utworzenia Parku Krajobrazowego było tylko pretekstem, okazją do zachęcenia turystów, szczególnie młodych, do spojrzenia na przepiękną przyrodę, obcowania z nią, poznania historii terenów wyznaczonych dziś granicą Parku.
     Pierwotnie północne tereny zamieszkałe były przez plemiona pruskie zwane Sasinami.
     Większa część wchodziła w skład państwa polskiego. Na długo przed przybyciem Krzyżaków całość ziem należała do Księstwa mazowieckiego. W XIII. w. teren ten znalazł się pod panowaniem Krzyżaków, a Lidzbark pełnił rolę wójtostwa.
     Dopiero po pokoju toruńskim ziemie wróciły do Polski, by w okresie rozbiorów dostać się pod panowanie Prus, a w części południowo-wschodniej pod panowanie Rosji. Do Polski całość ziem wróciła po I wojnie światowej.
     Bogactwa Parku to m.in. rzeka Brynica, wielopostaciowe kompleksy leśne, kilkadziesiąt jezior, z których największe, najbardziej malowniczo położone, to Wielkie Leźno.
     W granicach Parku utworzono sześć rezerwatów przyrody. Wędrowcy, zapuszczający się w leśne ostępy dotrą z pewnością do Szumnego Zdroju, Czarnego Bryńska, Kolonowa, Jaru Brynicy, na torfowisko Mszar Płociczno czy na Ostrowy nad Brynicą.
     Jeżeli chcą posłuchać historii niezwykłych spotkają w Czarnym Bryńsku Mariana Szulca, dyrektora Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, który zna nieco mniej opowieści i legend, niż drzew w lesie, za to bardzo interesujących.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska