Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weterynarz sprzeda leki, ale lekarz już nie

Tekst i fot. Barbara Zybajło
- Jak jadę do weterynarza, to kupuję leki, a skoro  nie są czynne w nocy apteki, a ktoś jest chory,  to gdzie ma jechać? - pyta Grzegorz Juhnke.  Obok wójt Radosław Januszewski.
- Jak jadę do weterynarza, to kupuję leki, a skoro nie są czynne w nocy apteki, a ktoś jest chory, to gdzie ma jechać? - pyta Grzegorz Juhnke. Obok wójt Radosław Januszewski.
Na ostatniej sesji radni wysłuchali sprawozdania Adama Śliwy, który mówił o opiece medycznej w gminie.

Doktorowi dostało się za zamknięte w nocy w Tucholi apteki i choć tłumaczył, że lekarze nie mają na to wpływu, radni byli niepocieszeni.

Szef ośrodka zdrowia mówił o programie dostosowawczym i o tym, że myśli o łazienkach dla pacjentów niepełnosprawnych i wiatrołapie przy wejściu, żeby ludziom głów nie urywało. Poza tym zabrał się do remontu piwnicy, bo od lat 60 słaba izolacja fundamentów to problem. Udało się też załatwić sprawę z poradnią K, która działała do końca roku, ale po rezygnacji Jarosława Katulskiego od stycznia nie ma tam przyjęć.

- Jesteśmy po kolejnych rozmowach i mam wstępne zapewnienia, że dwa razy w miesiącu ginekolog będzie - mówił Śliwa. - A dzięki operatywności pielęgniarki Danuty Tydy 27 marca Centrum Onkologii przeprowadzi profilaktyczne badania ginekologiczne dla pań, które nie miały ich w ciągu ostatnich trzech lat.

Doktor Śliwa wyjaśnił radnym zasady opieki nocnej i świątecznej, przypomniał, że punkt ambulatoryjny z lekarzem i pielęgniarką znajduje się przy szpitalu w Tucholi. - Tam jedziemy od 18.00 do 8.00 z drobnym schorzeniem, a w razie nagłego zagrożenia życia dzwonimy po karetkę - mówił.

Radni nie mogli przeboleć, że w nocy nie są czynne apteki. - Jak jadę do weterynarza, to kupuję leki, a skoro nie są czynne w nocy apteki, a ktoś jest chory, to gdzie ma jechać? - pyta Grzegorz Juhnke.

- Po co nam te nocne dyżury, skoro leków nie ma gdzie wykupić? - irytował się Zdzisław Gwizdała. - Chora jest służba zdrowia czy zarząd powiatu, że na takie rzeczy pozwala?

Doktor Śliwa tłumaczył, że lekarze mają obowiązek zapewnić nocną opiekę, a aptekarze dyżurów już nie i nic nie może na to poradzić, ale wie, że nocne dyżury mają Chojnice.

Maria Szewda dziękowała w imieniu pacjentek za zaangażowanie w odnowienie poradni K, a radni byli zainteresowani stomatologią. - Od czwartej rano w kolejce nikt u nas na zapisy do dentysty nie stoi, ale chętnych jest dużo i myślę, że gdyby nawet podwojono liczbę punktów, to zostałyby wykorzystane - mówił Śliwa. - Do ideału pewnie daleko, ale opiekę stomatologiczną mamy naprawdę na przyzwoitym poziomie.

A skoro pytań nie było, to doktor się pożegnał. - Życzę państwu zdrowia i śmigam do swoich obowiązków - powiedział. __

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska