Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej bójek i pobić, mniej kolizji i rozbojów w powiecie chełmińskim

mona
W 2012 roku policjanci byli wzywani do 415 kolizji. Tutaj: zabezpieczanie jednej z nich - w Lisewie
W 2012 roku policjanci byli wzywani do 415 kolizji. Tutaj: zabezpieczanie jednej z nich - w Lisewie nadesłane
Więcej przestępstw narkotykowych i gospodarczych, a także kradzieży - w tym samochodów. Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie podsumowali ubiegły rok.

W powiecie chełmińskim zmniejszyła się liczba osób zabitych i rannych, a także kolizji drogowych. Mniej było w roku 2012 rozbojów oraz uszkodzeń mienia.
W porównaniu do roku 2011 spadła ilość przestępstw kryminalnych - z 575 do 553. Więcej odnotowano z kolei przestępstw gospodarczych - w 2011 roku było ich 60, rok później - 64. Mieszkańcy zgłosili też więcej kradzieży rzeczy - 181, gdy w 2011 - 176 oraz kradzieży samochodów - tu nastąpił wzrost z 13 do 19. Odnotowano 112 kradzieży z włamaniem, o 20 mniej niż rok wcześniej.

Z ośmiu do dziesięciu wzrosła liczba bójek i pobić, spadła z kolei z dziesięciu do czterech liczna rozbojów. Ujawniono też więcej, bo 22 przestępstwa narkotykowe, gdy w 2011 było ich 18.
- W 2012 roku zatrzymaliśmy dwustu nietrzeźwych kierujących, gdy w 2011 - 245 - informuje podkom. Agnieszka Sobieralska, oficer prasowy KPP w Chełmnie. - Na drogach powiatu doszło do 35 wypadków i 415 kolizji, gdy w 2011 - odpowiednio 34 i 460. Zginęło sześć osób, a w 2011 o jedną więcej. Najwięcej, 99 kolizji, zdarzyło się w gminie Stolno, przez którą prowadzą drogi krajowe K-55 i K-91. Główna przyczyną zdarzeń była nadmierna prędkość oraz wymuszenie pierwszeństwa przejazdu.
Z 1540 do 1415 zmniejszyła się liczba interwencji domowych, gdzie policjantów wzywano do nieporozumień rodzinnych.

W chełmińskiej komendzie zatrudnionych jest obecnie 99 osób. Wolnych wakatów jest sześć, tyle samo młodych policjantów przebywa na kursach.
- Podczas spotkania podsumowującego ubiegły rok omówiliśmy cele na kolejne lata - dodaje Agnieszka Sobieralska. - Wszystko po to, by mieszkańcy czuli się bezpieczniej, a ich zaufanie do organów ścigania zwiększała się. Określono priorytety działań na lata 2013 - 2015, w tym między innymi wynikające z oczekiwań społecznych. Jednym z najważniejszych zamierzeń na ten rok jest poprawa reakcji policji na zgłoszenie obywatela. Chodzi o wzmocnienie przeświadczenia, że jeśli jest ktoś, kto potrzebuje naszej pomocy i zwraca się o nią, to my mamy tej pomocy udzielić i zrobić to jak najszybciej. Dotyczy to wszystkich, nie tylko służby dyżurne, ale i ruchu drogowego, ogniw patrolowo-interwencyjnych, służby kryminalnej, logistyki. Druga kwestia to udział policji w Narodowym Programie Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jak twierdzą mundurowi, w ubiegłym roku we współpracy z innymi podmiotami, doprowadzili do znaczącego spadku liczby wypadków drogowych, zabitych i rannych.
- Choć będzie to bardzo trudne, musimy zrobić wszystko, by tę tendencję utrzymać - dodaje policjantka. - Temu ma służyć kadrowe wzmocnienie służby ruchu drogowego, większy nacisk na profilaktykę i edukację, bo poza represją to jedyne narzędzie, jakim w tym zakresie dysponujemy. Trzeci element to kontynuacja działań na rzecz bezpieczeństwa imprez masowych. Wyzwaniem będzie zintegrowanie na poziomie województwa wszystkich podmiotów i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo imprez masowych i zwiększenie ich poziomu świadomości o odpowiedzialności, jaką ponoszą. Musimy skończyć z przeświadcze- niem, że policja jest jedynym podmiotem odpowiedzialnym za to, co dzieje się na nich i wokół nich.

Wiadomości z Chełmna

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska