Lafarge Cement
Lafarge Cement
zajmuje się produkcją i dystrybucją cementu. Posiada zakłady: Cementownia Małogoszcz i Cementownia Kujawy w Bielawach koło Piechcina.
Odpady w postaci popiołów będą wykorzystywane w zakładach Ciech - do produkcji ciepła w elektrociepłowniach Sody Polskiej Ciech, natomiast w Lafarge - jako składnik do wytwarzania cementu.
Wczoraj UOKiK zgodził się na utworzenie przez te firmy Zakładu Gospodarki Popiołami, który zostanie wybudowany w Janikowie, obok istniejącego Zakładu Produkcyjnego Sody Polskiej Ciech. - Inwestycja jest warta 40 mln zł. Zakończy się w maju 2010 roku - informuje Jolanta Ciesielska, rzecznik firmy Lafarge cement.
Zadaniem tego zakładu będzie odbiór oraz poprawa jakości popiołów lotnych wytwarzanych w zakładach sodowych. Popioły będą zastosowane jako pełnowartościowy surowiec do produkcji "zielonego" cementu. Powstające w trakcie separacji tzw. popioły wysokowęglowe, zostaną powtórnie wykorzystane do produkcji ciepła w Elektrociepłowniach Sody Polskiej Ciech, co pozwoli zaoszczędzić surowce naturalne.
Soda Polska Ciech
Soda Polska Ciech
należy do Grupy Ciech, w skład której wchodzą krajowe i zagraniczne spółki działające w branży chemicznej.
- Dbałość o środowisko naturalne jest bardzo ważna, a takie innowacyjne wykorzystanie popiołów jest na to dowodem - twierdzi Artur Osuchowski, wiceprezes Ciech SA. - Dodatkowo modernizujemy Elektrociepłownię Janikowo i dzięki temu zmniejszy się emisja pyłów i gazów do atmosfery. Zastosowanie takiego modelu gospodarki popiołowej przyniesie naszej grupie również znaczące oszczędności. Można je szacować na kilkadziesiąt milionów złotych w skali roku. W procesie odzysku popiołów będzie wykorzystywana technologia unikatowa w skali światowej i zastosowana po raz pierwszy w Europie.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że dzięki inwestycji w naszym regionie mogą powstać nowe miejsca pracy.
Więcej na ten temat na stronie www.strefabiznesu.pomorska.pl
