- Zanotowaliśmy 35 wypadków. To o 4 więcej niż rok temu. Na drogach Grudziądza i powiatu zginęło w sumie 11 osób - wylicza podinsp. Marek Mitura, naczelnik wydziału ruchu drogowego.
Jak podkreślają policjanci, szczególną uwagę zwracają na pieszych. I dzięki prewencyjnym działaniom w tym roku zmniejszyła się o połowę liczba zdarzeń z udziałem pieszych.
Funkcjonariusze „drogówki” zatrzymali 181 nietrzeźwych kierowców.
Rośnie liczba interwencji w Grudziądzu
Zanotowano ponad 16 tysięcy interwencji, podczas gdy w całym 2015 roku, ponad 13 tys.
Sprawdź kto jest Twoim dzielnicowym w Grudziądzu i okolicy [MAPA]
- Wiele interwencji nie potwierdza się. Już się zdarzało, że na telefony alarmowe wszystkich służb zadzwoniła jedna osoba z prośbą o pomoc. Co się okazało? Po przybyciu na miejsce usłyszeliśmy, że „sprawdzała mobilność służb” - mówi nadkom. Marzena Solochewicz - Kostrzewska, oficer prasowy grudziądzkiej komendy.
I przestrzega: - W takich przypadkach ustalamy sprawców, by ich ukarać. Mamy możliwość ustalenia każdego telefonu. To tylko kwestia czasu. Nie możemy sobie pozwolić, by takie zachowania uchodziły bezkarnie. W tym czasie bowiem, ktoś inny może potrzebować faktycznie naszej pomocy.
Ze statystyk policyjnych wynika też, że w tym roku doszło do 21 rozbojów i 266 kradzieży z włamaniem.
Opowiadali o mapie zagrożeń
Podczas debaty zaprezentowano także działanie internetowej mapy zagrożeń. Przedstawiono ikony zjawisk jakie mogą niepokoić mieszkańców, które należy umieścić bezpośrednio na konkretnej ulicy na mapie. Wśród nich m.in. spożywanie alkoholu, nielegalne wysypiska śmieci, bezdomni, żebractwo, przekraczanie prędkości.
Zagrożenia w Grudziądzu: pijaństwo, szybka jazda, bezdomni [wideo]