Prace projektowe, ale także konsultacyjne z udziałem zaproszonych mieszkańców, przedsiębiorców, zarządców sanatoriów - trwały kilka miesięcy. "Strategię rozwoju Ciechocinka na lata 2007-13"wykonała firma "Eurofundusz". Jej prezes Marek Dondelewski zaprezentował ostateczną wersję dokumentu na sesji rady miejskiej. - _To bardzo ważny dokument dla samorządu miasta, ale także dla lokalnych przedsiębiorców, firm, stowarzyszeń. Mogą z niego korzystać przy ubieganiu się o fundusze zewnętrzne na własne inwestycje - _podkreślał__M. Dondelewski.
Strategia nakreśla politykę rozwojową Ciechocinka na najbliższe 6 lat. Kładzie nacisk na funkcję uzdrowiskową, turystyczną, a także na rozwój oferty rehabilitacyjno-medycznej. Są w niej zawarte najważniejsze inwestycje, które mogą wpłynąć na lepszy rozwój uzdrowiska i miasta. Oprócz zadań infrastruktury komunalnej typu drogi, mieszkania, oświetlenie, kanalizacja są inwestycje, które
mogą przyciągnąć do miasta liczniejszą grupę turystów
To rewitalizacja parków wraz z utworzeniem centralnego placu, renowacja basenu między tężniami, czy zagospodarowanie nabrzeża Wisły. To bardzo kosztowne inwestycje, rzędu 10-12 mln zł każda. - _Koszty trzeba traktować jak szacunki sporządzone na tę chwilę. Za kilka lat mogą one być wyższe, przy realizacji określonych zadań trzeba będzie je aktualizować - _sygnalizował prezes "Eurofunduszu". Można, a nawet trzeba będzie aktualizować strategię także w przypadku nowych projektów inwestycji, ważnych dla miasta.
W strategii zostały uwzględnione przedsięwzięcia, na które miasto będzie występować o dofinansowanie z
funduszy unijnych
Samo nie poradzi sobie szybko np. z rewitalizacją parków czy basenu (tu wspólnie ze spółką PUC czy jako właściciel po kupnie basenu - wciąż nie wiadomo). Ale z mniej kosztownymi zadaniami na pewno tak - np. z uwzględnioną w strategii modernizacją parkingu przy ul. Kolejowej, która będzie realizowana w przyszłym roku.
