Za kilka dni zasiądziemy przy świątecznych stołach. Wielkanocne śniadanie mają już za sobą mieszkańcy Mroczy. Tradycyjne potrawy na tę okazję przygotowali przedstawiciele poszczególny sołectw. Jury oceniło ich wysiłki i przyznało nagrody. Pod uwagę wzięto m.in. wygląd stoiska, dekoracje, a także różnorodność przygotowanych potraw.
Kto wygrał? Główną nagrodę – czek o wartości 500 zł - odebrali przedstawiciele Kosowa. Drugie miejsce i nagroda w wysokości 400 zł dla sołectwa Wiele, miejsce trzecie (300 zł) dla Matyldzina.
Najważniejsza jest tradycja
Konkurs na wielkanocną palmę kurpiowską – bo takie wyzwanie w przedświąteczny czas także postawiono sołectwom z Mroczy – wygrali reprezentanci Drążna. Jury pod przewodnictwem Agnieszki Misiorek-Franków z Nakielskiego Ośrodka Kultury doceniło także palmy przygotowane przez mieszkańców Krukówka (drugie miejsce) i Wyrzy (trzecia lokata). O ocenie zdecydowały m.in. takie elementy jak wielkość palmy, pomysłowość i zgodność z ludową tradycją.
To Cię może również zainteresować
Z kolei w Szubińskim Domu Kultury, gdzie na przedświąteczne spotkanie zaproszono panie z działających w gminie Kół Gospodyń Wiejski, oceniono m.in. potrawy wielkanocne. Komisja w składzie: Wioletta Borys-Stachowiak, zastępca burmistrza Szubina, Alina Gordon, dyrektor domu kultury i Joanna Lewandowska, pracownik tej placówki nie miała łatwego zadania, bo kulinarne umiejętności uczestniczek budziły podziw.
Zobacz zdjęcia z Szubina i Mroczy
Ostatecznie pierwszym miejscem nagrodzono KGW w Ciążkowie za roladę w sosie. Drugie miejsce zdobyły gospodynie z Retkowa za świąteczny żur. Jurorom smakował także żurek przygotowany przez gospodynie z Brzózek, dla nich trzecie miejsce. Wyróżniono potrawy KGW Królikowo.
Świąteczny sernik jednak najlepszy
Jurorzy ocenili także świąteczne ciasto. Tu pierwszym miejscem nagrodzono sernik przygotowany przez KGW Szaradowo. Drugie miejsce – za migdałowca - zdobyły panie z KGW Samokleski Małe. Wybornie smakował także biszkopt ze słonecznikiem. Przedstawicielki Samoklęsk Dużych otrzymały za niego trzecie miejsce. W tej kategorii wyróżniono KGW w Chomętowie.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Podczas spotkania gospodyń w Szubińskim Domu Kultury oceniono również stroiki. Jury uznało, że najpiękniejsze wykonały panie z Turu (pierwsze miejsce), Wolwarku (drugie miejsce) i Rynarzewa (trzecia nagroda). Gratulujemy!
