Po raz pierwszy taki egzamin odbył się 10 kwietnia 2002 roku. Test, do którego przystąpią szóstoklasiści, ma charakter informacyjny i nie powinien służyć jakiejkolwiek selekcji. Nie można go nie zdać, a każdy uczeń musi być przyjęty do gimnazjum niezależnie od osiągniętego wyniku. Jednocześnie przystąpienie do sprawdzianu jest jednym z warunków ukończenia szkoły.
Arkusz egzaminacyjny zawiera 25 pytań
z czego 2 otwarte. Maksymalnie uczniowie mogą zdobyć 40 punktów. Egzamin trwa godzinę, natomiast uczniowie z dysfunkcjami - np. dyslektycy - mają dodatkowe pół godziny.
Jak zapewnia Bogumił Kupczyk, p.o. dyrektora w Szkole Podstawowej nr 2, dzieci są przygotowane do sprawdzianu.
- Było spotkanie, w czasie którego uczniowie zostali poinformowani o wszystkich szczegółach. Trudno określić tegoroczny temat - mówi. W tej placówce do sprawdzianu przystąpi 79 uczniów z czego 9 egzamin napisze w przedłużonym czasie.
Najwięcej szóstoklasistów przystąpi do pisania testu w Szkole Podstawowej nr 1. Przez godzinę sprawdzian będzie pisało 79 uczniów. W wydłużonym o pół godziny czasie - 14 szóstoklasistów.
- Uczniowie są przygotowani
do pisania testu, ale ich uwaga nie skupia się na nim, a raczej na śmierci Jana Pawła II. Dzisiejszy test z pewnością będą pisać w skupieniu - mówi Jolanta Liżewska , wicedyrektor SP nr 1.
Podobe nastroje panują w Szkole Podstawowej nr 4.
- Szóstoklasiści pisali próbny sprawdzian, więc z dzisiejszym testem nie powinni mieć problemów. Na pewno są do niego przygotowani i nie powinno być żadnych niespodzianek. W związku z ostatnimi wydarzeniami na pewno przystąpią do pisania w ciszy i skupieniu - mówi Danuta Dob-rzalska , wicedyrektor w Szkole Podstawowej nr 4. W tej placówce do egzaminu przystąpi 76 uczniów, dziewięciu z nich będzie pisało test w wydłużonym czasie.
W SP nr 3 sprawdzian dla szóstoklasistów odbędzie się po raz ostatni. W tym roku, w Zespole Szkół nr 2, wygasa pion podstawówki. Ostatni absolwenci, 54 uczniów, dziś zmierzą się z materią wiedzy.
- Jesteśmy spokojni. Uczniowie znają formę sprawdzianu, bo pisali egzamin próbny - wyjaśnia Jerzy Siennicki, dyrektor. - Trudno powiedzieć co będzie tematem tegorocznego sprawdzianu.
Także uczniowie w powiecie nowomiejskim dziś zmagać się będą z testem. W nowomiejskiej podstawówce do sprawdzianu przystąpi 175 dzieci. - Jedni uczniowie się stresują, inni są spokojni. Jak przed każdym sprawdzianem - tłumaczy Ewa Kijora , dyrektorka placówki.
- Tematy są tak zaskakujące, że trudno je przewidzieć
Nauczyciele znają wyłącznie zakres materiału.
W górznieńskiej podstawówce w sali egzaminacyjnej zasiądzie 59 uczniów. Jedno dziecko sprawdzian napisze osobno, z dodatkowym czasem do dyspozycji. - W Internecie krążyły plotki, że w związku z tragicznymi wydarzeniami w Watykanie i żałobą narodową sprawdzian będzie przełożony. Nic podobnego, egzamin odbędzie się, w tym smutnym czasie - kwituje Marek Barański , dyrektor.
Zdaniem kilku naszych rozmówców, egzaminy próbne są zazwyczaj trudniejsze od właściwego sprawdzianu. - Czy reguła potwierdzi się i tym razem? - zastanawia się Marek Barański.
Jak podkreślają przy wielu okazjach pedagodzy uczniowie nie czytają tekstów ze zrozumieniem. Jednak każdego roku jest coraz lepiej. Jak wypadnie tegoroczny egzamin?
Wielki sprawdzian
Paweł Kędzia, Katarzyna Pankiewicz

SP nr 1. Jeszcze wczoraj uczniowie beztrosko bawili się na przerwach.
Szóstoklasiści powiatu brodnickiego i nowomiejskiego sprawdzą dziś, czego nauczyli się w podstawówce. Po raz ostatni sprawdzian odbędzie się w brodnickim Zespole Szkół nr 2.