Wielkie emocje w meczu Astoria - Polski Cukier. Koszykarskie derby dla Torunia

Defensywa w wykonaniu obu zespołów była bardzo dobra, ale w szczegółach lepsi byli torunianie. Jarosław Pruss
Na parkiecie nie było widać różnicy w potencjale sportowym i finansowym obu klubów. Astoria była bliska sprawienia sensacji w starciu z Polskim Cukrem SIDEn.

Astoria Bydgoszcz-SIDEn Toruń

Astoria Bydgoszcz - Polski Cukier SIDEn 65:71 (19:23, 15:17, 20:15, 11:16)
ASTORIA: Szyttenholm 14 (3), 8 zb., Bierwagen 11 (1), Laydych 8 (1), Robak 7, Lewandowski 5 (1) oraz Malgorzaciak 10 (2), Milczyński 7, Kowalewski 3, 5 zb., Obarek 0, Barszczyk 0.
POLSKI CUKIER SIDEN: Perka 15 (1), 7 zb., Jarecki 15, Bochno 10 (2), 6 zb., 4 as., Żytko 6, Lisewski 6, 3 bl. oraz Wojdyła 8, Śmigielski 7 (1), Stępień 2, Wilczek 2, 7 zb.

Faworyzowani torunianie rozpoczęli z impetem. W 6. minucie prowadzili już 18:8, ale gospodarze ani myśleli się poddać. Trener Krutikow poprosił o czas, zmodyfikował nieco defensywę i Astoria zaczęła skuteczniej stawiać czoła Polskiemu Cukrowi SIDEn.

Goście prowadzili, ale już nie więcej niż 6 punktami, raz nawet Astoria zbliżyła się na 1 punkt (22:23). Pierwsza połowa należała do Aleksandra Perki. Zwykle rezerwowy skrzydłowy tym razem gra pierwsze skrzypce - do przerwy miał na koncie 12 pkt (5/5 z gry) i 3 zbiórki.

Dla gospodarzy najczęściej punktowali Mateusz Bierwagen i Sebastian Laydych. Astoria skutecznie przeciwstawiła się także fizycznej sile gości pod koszem, do przerwy była gorsza tylko o jedną zbiórkę. W całym meczu Astoria zaliczyła aż 15 zbiórek w ofensywie!

O niewielkiej, ale stale utrzymywanej przewadze Polskiego Cukru SIDEn zadecydowała przede wszystkim świetna skuteczność z gry. W rzutach za 2 pkt drużyna miała do przerwy aż 71 procent, a w całym meczu z gry 50 proc. (Astoria tylko 37).

Po przerwie emocji jednak nie brakowało. Polski Cukier drugą połowę rozpoczął wynikiem 6:0 (34:46), ale w ciągu 90 sekund z dystansu trafili Szyttenholm (2 razy) i Bierwagen. Astoria przegrywała zaledwie 43:46 i potem walczyła już do końca o zwycięstwo.

W ostatniej kwarcie zapachniało sensacją, gdy bydgoszczanie objęli prowadzenie 59:58 po trafieniu Szyttenholma. Kluczowy moment meczu to chyba przewinienie techniczne dla ławki Astorii w 36. minucie. Jarecki trafił jednego wolnego, a przy ponowieniu akcji dołożył 2 pkt. Torunianie odskoczyli na 65:59 i tej przewagi już nie stracili, choć w ostatniej minucie po "trójce" Małgorzaciaka było zaledwie 65:66.

W składzie Polskiego Cukru SIDEn pojawił się pozyskany z Kotwicy Kołobrzeg środkowy Marko Djurić, ale nie pojawił się na parkiecie.