Nie jest łatwo dojechać do Wietrzychowic, choć droga do grobowców megalitycznych jest dobrze oznaczona drogowskazami. Ale sama droga, ta gruntowa, z nieprawdopodobną ilością dziur, woła o pomstę do nieba. Albo choćby zmiłowania samorządowych władz!
Ale kto ją wczoraj pokonał - nie żałuje. Przygotowano tu bowiem festyn archeologiczny, dzięki któremu przenieśliśmy się w epokę kamienia. Można było zobaczyć, jak wyrabiano naczynia, narzędzia i broń, jak wtedy żyli ludzie, co jedni, jak się leczyli, a nawet - jak się bawili.
Oczywiście, największą atrakcją są same grobowce. To przykład rzadko spotykanej w Polsce formy obrzędu pogrzebowego z okresu neolitu, a zarazem są charakterystyczne dla Kujaw. W Anglii, czy Francji zadbano o zabezpieczenie podobnych, unikalnych obiektów oraz ich promocję. Wokół nich stworzono odpowiednią bazę naukową i turystyczną.
Tak też może być i u nas - stąd pomysł budowy parku kulturowego w Wietrzychowicach, który mógłby stanowić pierwszy etap przedsięwzięcia na skalę europejską - utworzenia szlaku megalitycznego. W obrębie obecnego rezerwatu zakłada się m.in. budowę skansenu ilustrującego życie ludzi neolitycznej kultury pucharów lejkowatych, wybudowanie lokalnego muzeum, odpowiedniego zaplecza turystycznego.
Przedsięwzięcie jest ogromne. Jego realizacja wymaga wsparcia - przede wszystkim finansowego, choć nie tylko. Piramidy Kujawskie - jak czasami określa się megalityczne groby - stanowią rezerwat, którym opiekuje się gmina Izbica. Rezerwat ten leży na terenie lasów państwowych, dokładniej nadleśnictwa Koło. Leśnicy sporo pomagają w jego utrzymaniu.
Rada Gminy w Izbicy podjęła uchwałę o utworzeniu Parku Kulturowego, wcześniej projekt zyskał poparcie Urzędu Marszałkowskiego, konserwatora zabytków, dyrekcji muzeum archeologicznego w Łodzi. Autorzy projektu mają nadzieję, że za tym wsparciem organizacyjnym i naukowym pójdzie też większe, niż dotychczas, wsparcie finansowe.
Na obszarze ziem polskich, w czasie ok. 4400-4000 do 3000 lat przed naszą erą rozwijała się neolityczna kultura pucharów lejkowatych, która wytworzyła charakterystyczny styl wyrobu naczyń z gliny i narzędzi kamiennych. Ludność tej kultury zajmowała się głównie uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Posiadała także swój świat wierzeń religijnych. Budowano grobowce z potężnych głazów. W Polsce, a zwłaszcza na Kujawach stosowano najczęściej formę wydłużonego trapezu.