Fladry to sznury z przywiązanymi kawałkami materiału o intensywnych kolorach, najczęściej czerwone. Mają służyć odstraszaniu wilków od miejsc, w których znajdują się zwierzęta hodowlane.
"Sznur fladr powinien być naprężony, a wysokość tyczek należy tak dobrać, by dolne krawędzie materiału znajdowały się ok. 15 cm nad powierzchnią gruntu i mogły swobodnie powiewać na wietrze. Bardzo ważne jest, aby fladry tworzyły zamknięty prostokąt lub okrąg", radzi Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".
Aby ograniczyć konflikty na linii człowiek-wilk, których przyczyną są szkody w pogłowiu wyrządzane przez wilki, RDOŚ przekonuje o skuteczności stosowania fladr. W bydgoskiej dyrekcji zakupiono je w ramach działań prewencyjno-interwencyjnych. Fladry mają ochronić zwierzęta gospodarskie przed wilkami Canis lupus objętymi ścisłą ochroną gatunkową.
"Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy na bieżąco przekazują fladry do gospodarstw, w których wystąpiły szkody spowodowane przez wilka, zobowiązując właścicieli do ich montażu na swoich pastwiskach".
Zakup fladr został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Źródło: RDOŚ
