Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przypomina na swoim portalu, że trwa rykowisko: "Jeden z najwspanialszych spektakli dzikiej przyrody. Jelenie byki przez blisko pół roku nakładały poroże właśnie na ten moment – okres rui u samic czyli łań. Gody jeleni są bardzo widowiskowe, byki dumnie prezentują swoje poroże oraz donośnie ryczą – chcą w ten sposób zaimponować samicom i odstraszyć rywali. Ryk byka jelenia jest słyszalny nawet z odległości kilku kilometrów. Ryczenie rozpoczyna się najczęściej przed zachodem słońca oraz trwa do wczesnych godzin porannych."
W miejscowości Rykowisko w Borach Tucholskich (gmina Lniano, powiat świecki) jelenie już dały o sobie znać. - Słyszałem je kilka dni temu po północy – mówi ks. Janusz Zgódka, proboszcz parafii pw. św. Rocha w Rykowisku i myśliwy (nie poluje na jelenie, bo nie ma uprawnień do polowania na rogacze). Wystrój świątyni też jest myśliwski, są np. żyrandole z sarnich i jelenich poroży.
- Niestety ostatnio w Rykowisku jelenie słychać coraz rzadziej, bo w okolicy pojawiły się wilki i wielu grzybiarzy. Jelenie nie są głupie, nie chcą być przez nich słyszane – wyjaśnia ksiądz Zgódka. Zna on pasjonatów, którzy wyprawiają się na podglądanie rykowisk. - Najlepiej zrobić to o świcie, sam widziałem ryczącego byka nad ranem i to było przeżycie – wspomina.
Rykowisko trwa od 3 do 4 tygodni. W tym czasie jelenie nie żerują, przez co tracą nawet 30 proc. masy. Osobniki około 10 roku życia ważą ok. 200 kg. Osiągają 2,5 m długości i do 1,5 m wysokości w kłębie.
Z Banku Danych o Lasach wynika, że w województwie kujawsko-pomorskim żyje 10 385 jeleni.
